Charakterizuje ho klasická Nerudovská otázka: Kam s ním? V této souvislosti ale myslí odpad.

Každý majitel chatky, ať už je zde přes léto, či o víkendech po celý rok, nějaký ten kilogram odpadků nastřádá. Obec Lipnice nad Sázavou, do jejíhož katastru chatová oblast patří, vybavila lokalitu několika kontejnery. Ty jsou ale od některých chatek vzdálené zhruba jeden kilometr. Což pro lidi, kteří zde chataří, není právě nejšťastnější.

„Lidem, kteří tu bydlí, je více než šedesát let. Já konkrétně jsem invalida a hůře se pohybuji. Nemůžu prostě chodit s odpadky v létě, když je parno, kilometr daleko,“ stěžuje si Jiří Nováček z Havlíčkova Brodu, jeden z chatařů. Přitom podle něj už bývaly doby, kdy nádoby na odpadky byly mnohem blíže. „Měli jsme kontejnery skoro přímo u chaty. Pak ale přišli s tím, že sem popeláři nemohou jezdit, protože neprojedou. Slíbili nám, že kontejner bude stát zhruba v polovině cesty, než stojí dnes. Párkrát ho tam i dali, ale popeláři ho vždycky odvezli a zpátky ho přivezli za několik dní nebo vůbec,“ zlobí se Nováček.

Tři kontejnery slouží celkem sedmnácti chatám. „Na úřadě v Lipnici je domluva nemožná. Přitom každý platíme pět set korun za vývoz odpadu. Ale ty kontejnery jsou věčně poloprázdné, protože nikdo nemůže chodit tak daleko,“ kroutí hlavou chatař. Chataři se s obcí zkoušeli domluvit i na další variantě. Totiž, že by platili pouze symbolický poplatek a odpadky si vozili sami. K dohodě nedospěli.

Pomůže multikára?

Podle místostarosty Lipnice nad Sázavou Jaroslava Prokše se ale obec domluvit snaží. „V nejbližší době bych se měl dozvědět, zda nám v AV Čáslav, která odpadky vyváží, vyjdou vstříc a poskytnou nám multikáru. Uvažujeme totiž, že bychom umístili popelnici právě ke hrázi rybníka a multikára, která není tak těžká jako běžné popelářské auto, by ji vyvezla,“ objasňuje Prokš.

Podle něj bylo totiž hlavním důvodem, proč musí být kontejnery tak daleko, právě to, že těžké auto se na promáčené půdě bořilo, a často zapadalo.
„Problém je hlavně, jak pomoci lidem, kteří jsou invalidé. Zdraví tašku s odpadky ten kilometr donesou, ale ostatní ne. Méně pohyblivým chceme proto vyjít vstříc,“ doplňuje místostarosta.

Zároveň ale dodává, že se také bojí toho, že jakmile uvidí ostatní chataři, že multikára jezdí k jednomu, budou to tak chtít také. „Multikára ale uveze dvě tři popelnice. V žádném případě ne kontejner. Na konkrétních podmínkách se však musíme ještě domluvit,“ uzavírá Prokš.