Tak vypadá současná situace na trhu práce v havlíčkobrodském regionu. „Ve Světlé nad Sázavou skončila firma Bomaco Rossi, která se zabývala ruční sklářskou výrobou. Do evidence Úřadu práce v Havlíčkově Brodě přešla asi polovina, tedy na tři desítky zaměstnanců firmy. Vzhledem k tomu, že společnost podala návrh na insolvenční řízení, bude zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy úřad práce,“ uvedl ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.
Bomaco Rossi dluží obchodním partnerům více než sedm milionů korun, další miliony chybí ve splátkách sociálního a zdravotního pojištění.
Pro Světlou, kde skončilo doslova na ulici dvanáct set zaměstnanců skláren, to je další rána. Podle ředitele úřadu práce se ale ve městě pomalu začíná blýskat na lepší časy, protože nová sklářská firma Crystalite Bohemia má nové zakázky, stále rozšiřuje výrobu, přibírá zaměstnance, a tak by šanci mohli mít i lidé z Bomaca Rossi.
Lidé míří na stavby a do zemědělství
V současné době je na Havlíčkobrodsku bez práce 4 750 lidí. „Míra nezaměstnanosti je podle posledních údajů 9,2 procenta, což v porovnání s obdobím tak měsíc, dva zpět znamená pokles zhruba o čtyři stovky nezaměstnaných,“ doplnil ředitel Kouřil. Roli podle něj hraje začátek sezonních prací v zemědělství a ve stavebnictví.
I tak má havlíčkobrodský úřad práce k dispozici pouze 160 volných pracovních míst. Od dělnických profesí až po místa pro vysokoškoláky. Znamená to, že na jednu volnou pracovní pozici připadá několik desítek zájemců.
Přesto na tom podle ředitele Kouřila není Havlíčkobrodsko v porovnání s jinými okresy nejhůř. V některých regionech je nezaměstnanost tak kritická, že se úředníci stávají terčem útoků. „U nás k ničemu takovému nedošlo, jednání s klienty občas bývají vypjatější, ale nikdy komunikace nesklouzla až do tak dramatické roviny,“ uvedl ředitel Kouřil.
Nicméně i na takové situace podle něj úřad práce pamatuje a jeho zaměstnanci se v krizových situacích řídí systémem vnitřních předpisů.