„Sál je ve vlastnictví kraje Vysočina. Proto jsme se společně s ním rozhodli, že by měl mít širší využití. Do této doby sem totiž chodili především cvičit gymnazisté. Po volbách pak došlo k řešení této situace,“ vysvětluje starosta města Stanislav Vrba.

Víceúčelový sál by měl být kompenzací za zbourané kino, jenž muselo ustoupit před supermarketem Billa. Už samotné bourání budovy kina přitom provázely protesty. Nejinak tomu je u víceúčelového sálu.

„V budově gymnázia bude pro rekonstrukci 140 míst. Poslední akci před uzavřením sálu – koncert Spirituál kvintetu – navštívilo na 250 diváků. Akci srovnatelného rozsahu již tedy nebude možné v našem městě uspořádat, protože žádný další prostor podobnou kapacitu a akustiku neposkytuje,“ nesouhlasí jeden ze zakládajících členů občanského sdružení Molekul, které kulturní akce ve městě pořádá především, Petr Fiala.

Podle něj se totiž mělo investovat spíše do prostor, kam se vejde také více lidí. V současné době využívá sdružení na větší akce sál na ledečském hradě.

Míst je dost

S tím však starosta města zásadně nesouhlasí. „Sto čtyřicet tři míst, které po rekonstrukci v sále gymnázia vzniknou je pro ledečské kulturní akce více než dost. Na největší akci, kterou Molekul pořádal, bylo dvě stě padesát lidí, ale to bylo pouze jednou. Jinak na akce chodí kolem padesáti až sta návštěvníků,“ oponuje Vrba.

Finančně se na projektu podílí Ledeč nad Sázavou i kraj Vysočina. Oba dva subjekty přitom realizaci zaštítí částkou pěti milionů.

A čeho všeho se stavební úpravy v budově gymnázia dotknou? „Musíme zbavit sál tělocvičných prvků, upravit jeviště, šatny, vybudovat šikmé hlediště. Rádi bychom zde uspořádali výstavy a koncerty žáků ze zdejší ZUŠ. Bude to plně využitý sál,“ plánuje starosta.

Tak růžově to ale Fiala s ledečskou kulturou nevidí. „Co v našem městě po zbourání kina chybí a chybět bude, se po třech letech zkušeností s pořádáním akcí ukazuje celkem jasně: sál v majetku města s kvalitní akustikou, kapacitou alespoň 250 míst, umožňující filmové projekce, pořádání divadelních představení a koncertů s kvalitním zázemím,“ vypočítává Fiala.

Sál by měl být slavnostně otevřen na podzim.