A to v rámci úterního Evropského dne melanomu, který se u nás konal už po desáté.

Evropský den melanomu se koná každoročně a jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének a zvýšit pravděpodobnost včasného záchytu případných maligních melanomů. Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk, značně nebezpečný typ kožního nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat.

„O Evropském dni melanomu jsem se dozvěděl ze sdělovacích prostředků. Nechal jsem se vyšetřit preventivně, v létě se rád opaluji, v zimě občas zajdu i do solária,“ prozradil jeden z pacientů, úředník Zdeněk.

„Důležitá je pro nás informace, jestli v pacientově rodině někdo kožním nádorem trpěl, jestli se dotyčný někdy spálil na prudkém slunci do puchýřů, a samozřejmě záleží na fototypu pacienta,“ vysvětlila lékařka Petra Škurlová. Důležitá je v takovém případě i informace, zda dotyčný pacient pobýval alespoň rok v zemi, kde je sluneční záření silnější než ve střední Evropě. Také nestačí vyšetřit jedno konkrétní znaménko, pacient se musí svléknout, aby lékařka mohla zkontrolovat celý povrch jeho těla včetně pokožky hlavy, dlaní a chodidel.

Poslouží dermatoskop

„K vyšetření používáme ruční dermatoskop, který znaménko zvětší desetkrát. Tím se diagnostická přesnost zvýší o deset až třicet procent,“ zdůraznila lékařka. Pokud se některé znaménko jeví během vyšetření jako podezřelé, vysvětlí lékařka pacientovi, jaký bude další postup.

Podle lékařů jsou melanomem ohroženi lidé s vyšším počtem pigmentových znamének, lidé s výskytem melanomu v rodině, ale i ti, kteří se vystavují nadměrnému působení slunečního záření, někdy bez kvalitních opalovacích prostředků. Rizikovým faktorem jsou i opakované návštěvy solárií.

Proto je pro pacienta vhodné jedenkrát ročně navštívit kožního lékaře a nechat si zkontrolovat pigmentové znaménka, u některých pacientů je podle doktorky Škurlové provádět kontroly i s půlročním odstupem.

Pacienti si mohli rovněž z ordinace kožní lékařky havlíčkobrodské nemocnice odnést propagační materiály, kde se mohli dočíst, jak si zdravou kůži co nejdéle uchovat.

Co je to melanom?
Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Je méně častý než např. bazaliom, ale zároveň nebezpečnější. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou vzácné. Nejčastější je kožní forma. Na těle se může se vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově. V místech slunci prakticky nevystavovaných se vyskytuje méně. Maligní melanom se vyskytuje stále častěji. Za posledních třicet let stoupl počet případů v ČR čtyřikrát. Muži a ženy jsou postiženi téměř stejnou měrou (někteří autoři uvádějí větší výskyt u žen v poměru 1,5:1).
Zdroj: Petra Černo, mluvčí nemocnice Havlíčkův Brod