Akademie v Havlíčkově Brodě totiž od nového školního roku definitivně skončí a žáci se budou muset přesunout právě do Humpolce. To se jim však nelíbí a cesta, kterou absolvovala zhruba třicítka dětí a rodičů spolu s osmi psy, měla přiblížit některá úskalí, která jsou se zrušením brodského pracoviště spojena.

Krátce po čtvrt na jedenáct nasedá na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě skupina do lokálního spoje. Ve vlaku, který má pouze jeden vagón a funguje bez průvodčího, skutečně mnoho místa není, cestující stojí i na chodbičce a těžko si lze představit, že by se v něm dvakrát týdně měla přepravovat skupina několika desítek dětí spolu se svými psy. O ty se totiž jednalo v první řadě. Někteří studenti se ve škole věnují kynologickému výcviku a jejich čtyřnozí miláčci s nimi tráví na internátě celý týden.

Složité cestování

„Vadí nám, že v Havlíčkově Brodě nabízela škola veškeré možné zázemí. To podle mého názoru nebude v Humpolci zcela možné. Navíc bude pro mnoho studentů složité zajistit si při cestování další spoje,“ uvedl jeden z organizátorů akce a student třetího ročníku Jan Starosta. Jeho slova potvrzují i někteří další.

„Je to další komplikace navíc. Dojíždím z Jižní Moravy a strávím ve vlaku prakticky celou neděli. Navíc často není možné chytit přípojné vlaky, protože je třeba po cestě jít psa vyvenčit,“ poukázala jedna ze studentek, Dominika Kadlčková. Páteční akce by prý měla větší podporu, ale někteří studenti i rodiče se údajně bojí odvety ze strany školy.

Poté, co vlak dorazí do Humpolce, je třeba ještě absolvovat další cestu k areálu statku akademie, kde je internát, některé učebny a psi zde budou mít svoje prostory. A není to zrovna krátká trasa. Ostřejším tempem ji lze přejít za necelou půlhodinku. Pokud ale pocestují zhruba tříkilometrový úsek přes celé město štěňata, která ještě nejsou zvyklá na delší pochody, velký kus trasy je jejich majitelé odnesou v náručí. Navíc ani tělocvična, nebo jídelna školy neleží u statku, ale je třeba až několikrát denně přecházet dva kilometry městem.

Na statku na studenty s rodiči čekali zástupci školy, kteří je provedli po areálu a ukázali jim i ubytování. Většině z navštěvníků ale více než hodinová cesta i ukázka statku náladu nezvedla.

„Nemyslím, že by se problémy v poslední době vyřešily a obávám se, že škola není schopna do začátku září zajistit provoz v takové kvalitě, jako v Brodě,“ zamyslel se jeden z rodičů Dalibor Kovařík. Vedoucí činitelé školy si během diskuze vyslechli mnoho připomínek, ale z akce, o které neměli takřka do poslední chvíle tušení, odcházeli nakonec vcelku spokojeni. Navíc přítomným nabídli, že je možné se po domluvě přijít na pracoviště v Humpolci podívat prakticky kdykoliv. Ujistili také, že budou řešit i nepříjemné dopravní problémy. Jednou z alternativ by mohl být mimořádný spoj, zajišťovaný soukromým dopravcem.

„Tato iniciativa mě překvapila, byl jsem o ní informován na poslední chvíli. Můžu ale všechny ujistit, že děláme maximum pro zdárné zajištění nového školního roku. Výměna názorů se nenesla v tak útočném duchu jako minule,“ konstatoval ředitel školy Otakar Březina.