VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkovo náměstí vydalo další zajímavou památku

Havlíčkův Brod – Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě, které každým dnem mění svou podobu, a to díky postupu plánovaných stavebních prací, vydalo další cenný objev.

26.5.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Po dlažbě a historickém dřevěném vodovodním potrubí tam tentokrát objevili dělníci jedenáct metrů hlubokou kamennou studnu. A to nedaleko kašny.

„Předpokládal jsem, že by se tady někde mohla studna vyskytovat, ale konkrétní místo jsem neznal. Ve studni bylo zhruba šest metrů vody. Tu jsme odčerpali, a prvotní průzkumy žádné další objevy nebo nálezy neodhalily,“ řekl stavbyvedoucí Jiří Matějka. Dodal, že studna je roubená kamenem. „Tímto způsobem se studny stavěly nejen před mnoha sty lety, ale také třeba před sto lety, takže stáří tohoto stavebního objektu můžeme jen těžko odhadovat,“ uvedl Matějka.

Havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek sdělil, že na fotografiích náměstí z devatenáctého století je zachycena pumpa, pod kterou uvedená studna s největší pravděpodobností byla. „Na spoustě fotografií je zřejmé, že to bylo právě tady,“ konstatoval Honzárek a stejně jako Matějka připustil, že odhadnout stáří studny bude složité. „Musíme počkat na výsledky nějaké hlubší expertizy,“ poznamenal.

V bocích studny je patrné vyústění několika trubek. Největší z nich směřuje k horní části náměstí. „Zkoušeli jsme lít vodu do některých kanálů nad studnou, ale nikde se nic neprojevilo. Pravděpodobně půjde o pozůstatek něčeho novějšího. Jde totiž o kameninovou rouru, ale netušíme, odkud sem vede,“ zamyslel se Honzárek.

Studnu asi překryje skleněná deska

Lidé znalí věci začínají diskutovat o tom, jak s objevem historické studny na Havlíčkově náměstí naložit. „Myslím si, že bychom ji měli zachovat, a to jako připomínku starých dob. Hovořit o tom budeme samozřejmě i s architektem v rámci pravidelných kontrolních dnů. Studna by mohla být například překryta nějakou prosklenou deskou. Samozřejmě dostatečně zabezpečenou, a především pak odolnou vůči mechanickému poškození. Nejvhodnější způsob řešení musíme teprve najít,“ prohlásil Honzárek a odpověděl také na otázku, jestli může umístění objevené studny nějakým způsobem souviset s kašnou, která je zhruba dvacet metrů daleko.

„Můžeme o tom samozřejmě uvažovat. Já si myslím, že ano. Možná byla kašna postavena v místě, kde byl kdysi rezervoár vody a mohlo jít například o jakýsi přepad dolů k té studni a již k výše zmíněné pumpě. Určitá souvislost by se tady objevit mohla,“ připustil Honzárek.

Vodovod a studna překvapily

Nález dlažby na Havlíčkově náměstí nebyl v porovnání s objevy dřevěného vodovodu a kamenné studny tak překvapivý. V souvislosti s dřevěným vodovodním potrubím odborníci hovoří dokonce o tom, že by mohl pocházet z druhé poloviny čtrnáctého století.

„Pokud by šlo skutečně o prvně doloženou stavbu tohoto druhu z roku 1362, na kterou dostal tehdejší městský rychtář povolení od Čeňka z Lipé, šlo by skutečně o unikát,“ upozornil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Jaromír Kulhánek, Libor Blažek

Autor: Jaromír Kulhánek

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT