Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Krajské knihovně probíhá digitalizace starých tisků

Havlíčkův Brod – Lepší dostupnost a vyhledávání pro čtenáře i badatele. To je hlavní motto digitalizace starých tisků, která probíhá v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

1.6.2010 1
SDÍLEJ:

Samotný proces digitalizace starých tiskovin, který běží v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě spočívá v ofocování pečlivě rozložených stran textu. Ty se pak zobrazují na internetu buď volně dostupné, anebo se, v souladu s autorským zákonem.Foto: DENÍK/Jakub Janáček

Digitalizačním pracovištěm disponují v Havlíčkově Brodě jako jediní v kraji.

První dokumentem, který byl pro Krajskou knihovnu zdigitalizován specializovanou firmou byla již v roce 2003 Bible Kralická, ale sami začali v Havlíčkově Brodě s převodem do elektronické podoby před čtyřmi lety. Hlavním cílem tohoto procesu je zpřístupnění tištěných dokumentů regionálního významu.

Zákon přináší úskalí

„Pro čtenáře a badatele znamená digitalizace snazší přístup k informacím obsažených v daných dokumentech. Ty jsou s ohledem na autorský zákon zpřístupněny na internetu. Díla, na která se již autorské právo nevztahuje, jsou volně dostupná. Naopak dokumenty, pro které autorský zákon ještě platí, jsou sice na internetu dohledatelné, ale přístupná jsou pouze základní informace o tiskovině. To znamená jméno autora autor, název, kde je dokument k dispozici a podobně. Samotné snímky jednotlivých stránek jsou pak k dispozici pouze v budově knihovny na naší lokální síti,“ upřesnila Helena Hrnčířová, která se převodem tiskovin do elektronické podoby v Krajské knihovně zabývá.

Prozatím byla v havlíčkobrodské knihovně zpracovaná a zpřístupněná periodika hlavně z první poloviny dvacátého století. „Podařilo se nám již digitalizovat například noviny Hlasy z Posázaví. Z celkového počtu pětadvaceti ročníků, vycházejících v letech 1908–1933, byly až na jednu výjimku zhotoveny všechny. Dále například čtrnáct ročníků z periodika Havlíčkův Kraj a další knihy, nebo kroniky. V současné době pracujeme na zpřístupnění Lidových listů, Sázavami, Hlasu z Českomoravské vysočiny, Nových Jihlavských listů. Ale věnujeme se také monografiím. Mezi právě digitalizované patří například Slavnostní spis na paměť stopadesátiletého trvání praemonstrátského a městského realného a vyššího gymnasia v Německém Brodě. A již do budoucna připracujeme další dokumenty, které váží převážně k našemu regionu v období první republiky i z doby po druhé světové válce,“ jmenovala Hrnčířová.

Časová náročnost

Ta nad digitalizačním přístrojem, při kterém se fotí pečlivě rozložené jednotlivé stránky textu, stráví hodně času. „Digitalizace je časově dost náročná záležitost. V našich podmínkách nelze stanovit přesnou dobu digitalizace jednoho dokumentu. Ale obecně se počítá zhruba v řádu týdnů. Celý proces je totiž rozdělen do několika fází, které na sebe plynule navazují. Mezi ty hlavní patří výběr dokumentu, snímání, ořez, indexace, neboli popis, převod dokumentů do textové podoby, archivace, prezentace a další procesy týkajících se toku dat, které jsou nezbytné pro návaznost jednotlivých částí tohoto procesu. Některé fáze jsou dělány u každého dokumentu zvlášť, jiné naopak hromadně,“ dodala k digitalizaci zaměstnankyně knihovny.

Autor: Jakub Janáček

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Slovan zabral, porazil Strání

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu zvládli veledůležitý zápas a v souboji nováčků v rámci 11. kola divize D porazili na svém hřišti Strání.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě láká na nové autory

Havlíčkův Brod – Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě opět ožije již 27. Podzimním knižním veletrhem, který nabídne nejen české a zahraniční tituly, ale také koncert tria Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

Vysočina – V 11. kole I. B třídě se o víkendu odehrály hned čtyři derby. Lípa porazila nováčka ze Starého Ranska, které tak zůstává blízko dna tabulky. Jednoznačný výsledek byl k vidění V Tisu, kde domácí padli 4:1 s Habry a ve Štokách, kde místní Sokol porazil Rozsochatec 6:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení