Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farnost v Přibyslavi provádí opravy hospodářských budov

Přibyslav – S rekonstrukcí historické stodoly a hospodářských budov za téměř tři čtvrtě milionu korun začala přibyslavská farnost.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Jedna z tradičních kulturních akcí pořádaných v Přibyslavi se odbývala pokaždé právě v netuctovém prostředí farní stodoly. Okolní objekty pak sloužily návštěvníkům jako čajovna. nyní by se měly tyto objekty po dlouhé době dočkat rekonstrukce. Foto: Archiv Deníku

Většinu finančních prostředků se podařilo získat z dotací od Ministerstva kultury, o kterou požádalo město Přibyslav. „Objekty ve farním dvoře, jak stodola, tak hospodářské budovy, slouží hlavně ke kulturním účelům. Například se zde také koná začátkem podzimu tradiční Přibyslavské Nocturno,“ upřesnil farář Zdeněk Kubeš.

Farní objekty byly už ve velmi špatném stavu, potřebovaly nutně nové omítky, střecha na stodole volala po opravě. Podle Kubeše bude třeba opravit především exteriér budov. Sice by potřebovaly daleko hlubší stavební zásahy, ale na to nemá farnost dost peněz. „Farnost je v tomto směru závislá na různých státních dotacích, například právě z Ministerstva kultury nebo na různých příspěvcích. Naše finanční možnosti jsou velmi omezené,“ vysvětlil Kubeš.

Výše dotace musí prostě stačit

Historické objekty tedy bude možné opravit aspoň částečně. Jak upřesnil farář Kubeš, dostala farnost na opravy dotaci, do jejíž výše se musí takzvaně vejít. Tato částka je zhruba 700 tisíc korun. Určitým podílem ale i tak farnost musela podle zákona přispět. Původní propočet na rekonstrukce se pohyboval kolem částky 950 tisíc korun.

V současné době dělníci už začali s prvními opravami především na starých omítkách. „Práce provádí odborná firma. Tu jsme zvolili ve výběrovém řízení. Jedná se totiž o kvalifikovanou práci, kterou nemůžeme provádět sami třeba svépomocí za přispění farníků,“ doplnil farář Kubeš. Podobným způsobem se podařilo například loni opravit historickou zeď kolem celého farního objektu. Stodola s novou střechou a kvalitně omítnuté budovy by se měly v celé kráse zaskvět už na podzim letošního roku.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Ilustrační foto.

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení