VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chráněné bydlení nabízí stacionář Úsvit už šest let

Havlíčkův Brod – „Nejradši se dívám na zprávy a taky poslouchám dechovku. Umím si doma už sám uvařit. Zvládnu kafe, čaj, polívku i knedlíky,“ prozradil Petr Haubert, který žije už rok v chráněném bytě, jež provozuje denní stacionář Úsvit v Havlíčkově Brodě.

10.6.2010
SDÍLEJ:

Už rok žije handicapovaný Petr Haubert v chráněném bytě, který provozuje denní stacionář Úsvit v Havlíčkově Brodě. Pod vedením odborného asistenta se připravuje na život, který by měl v budoucnu zvládnout už bez pomoci druhých.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Společně s Petrem žije v chráněném bytě jeho kamarád Vlastimil.

Za pomoci asistenta se oba učí domácím pracem, vařit, uklízet, postarat se o sebe. Ve volném čase se Petr ještě s oblibou věnuje pletení.

Během dne pak Petr i Vlastimil navštěvují stacionář Úsvit, zařízení pro osoby s mentálním postižením. Tam se učí dalším dovednostem, které jim v budoucnu výrazně pomohou zařadit se do společnosti ostatních „normálních“ vrstevníků, aniž by byli odkázáni jenom na pomoc či ochotu druhých.
Podle ředitelky denního stacionáře Úsvit, Dany Koudelkové, je chráněné bydlení určitým startem a přípravou na bydlení podporované. Chráněné bydlení je nácvikem na samostatný život. Klient má za sebou podporu a pomoc v podobě odborného asistenta.

„Ten s klientem v bytě přebývá ve dne i v noci. Pod jeho vedením se klient učí zvládnout domácí práce, ale také nakoupit a uvařit jednoduchá jídla, hospodařit s penězi. Když klient život v chráněném bytě zvládne bez problémů, může už využít podporované bydlení v kterémkoliv z městských bytů, kde už trvalý dohled nepotřebuje,“ vysvětlila ředitelka Koudelková.

Mně se doma líbí

Služba chráněného bydlení je hrazena klientem nebo jeho rodinou. Není časově omezená. Klient se může po nějaké době pobytu vrátit k rodině, nebo využít možnost podporovaného bydlení a zcela se osamostatnit. „Mně se v bytě líbí,“ pochvaluje si Petr a názorně předvádí, jak umí uklízet a rovnat oblečení do skříně. Ochotně ukazuje, na kterém lůžku spí on, na kterém jeho kamarád, jak vypadá kuchyně, kde je jeho nejoblíbenější místo k odpočinku.

V křesle pod oknem může poslouchat rádio anebo plést. Pletenými zvířátky vyzdobil celý byt.

Chráněné bydlení v bytě 1+1 Úsvit nabízí klientům zhruba šest let. „Prvním impulsem pro otevření chráněného bytu byla potřeba jednoho z našich klientů ze Žďáru nad Sázavou. Chtěl navštěvovat stacionář Úsvit, ale každodenní dojíždění do Havlíčkova Brodu by bylo náročné. Proto jsme se rozhodli umožnit mu celotýdenní pobyt, na víkend si ho rodiče brali domů,“ zavzpomínala na počátky chráněného bydlení v Úsvitu ředitelka Koudelková.

Pomoc, ale ne pro každého

Tento typ bydlení ale není určen automaticky pro všechny zájemce. Cílovou skupinou jsou dospělí s mentálním postižením a kombinovanými vadami. „Jedná se o osoby s lehkou mentální retardací, se středně těžkou mentální retardací, s těžkou mentální retardací, s přidruženým zdravotním, smyslovým i tělesným oslabením, které je však neomezuje natolik, že by byli imobilní nebo zcela závislí na pomoci druhé osoby,“ vysvětlila ředitelka.

Šanci na byt mají klienti s mentálním postižením s poruchou sociální adaptace na širší společnost za předpokladu, že nebudou ohrožovat sebe, ostatní uživatele a zaměstnance chráněného bydlení.

Chráněné bydlení nemohou ale využívat klienti s akutním infekčním onemocněním, s nestabilizovaným duševním onemocněním nebo závislostí na návykových látkách, ohrožující okolí či sebe sama.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Ilustrační foto.

Koncert podpoří nedonošené děti

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Brod po dvaceti letech zavedl nový systém hromadné dopravy

Havlíčkův Brod – Největší změnu systému Městské hromadné dopravy za posledních 22 let právě zažívají obyvatelé Havlíčkova Brodu. Nové jízdní řády cestujícím přinesly častější spoje v ranních a odpoledních špičkách, a také lepší návaznost na vlakové a autobusové přípoje. Nevýhodou je ale častější přestupování.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze základní školy ve Šlapanově.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT