Jednou z možností je rekonstrukce části již zrušené mateřské školy Tyršova.

Podle místostarosty Omese žádají o umístění v mateřské škole rodiče zhruba pětadvaceti dětí, kterým zatím nelze vyhovět. „Již od loňského podzimu se zabýváme otázkou kapacity mateřské školy, která je nyní naplněna. Na jednom z minulých jednání Rady města byl schválen předložený návrh na navýšení kapacity na nejvyšší možnou hranici 28 dětí ve třídě. Je dobře, že stávající prostorné třídy ve starých i nových pavilonech mateřské školy nám to umožňují. Problém ovšem nastává s prostorem pro další třídu, kterého se nám nedostává s ohledem na požadavky na umístění dětí do školky,“ potvrzuje místostarosta Michael Omes.

Z hlediska zákona je povinností umístit do mateřské školy pouze děti, které jsou v předškolním věku. O umístění mladších dětí rozhoduje ředitel MŠ dle stanovených kritérií, což je například zaměstnání obou rodičů a podobně.

Nevhodná varianta

Na téma zřízení nové třídy mateřské školy (MŠ) proběhlo podle místostarosty Omese několik jednání se zástupci rady rodičů při MŠ Přibyslav, na poradách vedení města a také na schůzích Rady města Přibyslav.

„Varianta s umístěním předškolní třídy v prostorách základní školy se ukázala jako nevhodná z důvodů poměrně velkých nákladů na rekonstrukci budovy, omezení kapacity pro základní školu a zejména pro obtížné sladění režimu třídy mateřské školy s provozem základní školy,“ vysvětluje místostarosta.

Další variantou na další rozšíření nevyhovující kapacity zařízení pro předškolní děti je pořízení obytných kontejnerů.

To se ale jeví podle místostarosty jako značně nákladná investice ve výši 3 – 4 miliony korun pro kapacitu osmadvaceti dětí včetně sociálních zařízení, šatny a zázemí pro učitele. Jedním z problémů je umístěním kontejnerového systému, kde je třeba řešit i okolní prostory, napojení na inženýrské sítě a podobně.

„Stávající areál MŠ je nyní již dost zahuštěn. Jedna z variant, která se jeví jako reálná, je umístit třídu do bývalé budovy MŠ na Tyršově ulici. Dle vyjádření projektantů, s nimiž jsem dne 21. 5. 2010 budovu navštívil, je rekonstrukce možná. Nadějně zní i sdělení pracovníků odboru školství krajského úřadu ohledně vyřizování žádosti o navýšení kapacity,“ upřesňuje místostarosta.

Finanční podpora

Pro krajské úředníky je jedním ze zásadních dokumentů povolení od hygieny. Dle vyjádření pracovníků krajské hygienické stanice budou nově uvažované prostory posouzeny, pakliže budou splněny normy, nic nebrání kladnému posudku.

V případě, že se městu podaří všechny potřebné náležitosti vyjednat, bude na zastupitelstvu města rozhodnout, zda nové prostory pro mateřskou školu finančně podpoří, či nikoliv.

„Pro objekt, který po zrušení záměru demolice nakonec bude sloužit našemu městu, je to vhodné využití, které výhledově může změnit svoji funkci. Pokud zastupitelé schválí základní rekonstrukci části této budovy, pak bychom vyšli vstříc rodičům přibližně 25 dětí, jejichž žádosti nemohly být z kapacitních důvodů uspokojeny,“ doufá místostarosta Omes.

„Jediné doporučení rodičům dětí, které do školky v Přibyslavi nemohly být z kapacitních důvodů přijaty, je obrátit se na tato zařízení v okolních obcích. Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit Stříbrné Hory, kde je velmi příjemná a přátelská atmosféra. Chtěla bych za ní oběma učitelkám, paní Musilové i paní Žákové, poděkovat,“ říká Věra Dvorská, předsedkyně Rady rodičů při MŠ Přibyslav.

Podobný problém řeší v současné době také v nedaleké České Bělé. I zde je již kapacita školky nevyhovující a dětí se hlásí víc, než je možné přijmout.
„Prozatím jsme byli nuceni nepřijmout asi deset dětí. Maximální kapacita školky, padesát míst, je již naplněna, proto jsme museli některé žádosti odmítnout. Snažili jsme se tuto situaci řešit například tak, že jsme nepřijali děti, jejichž maminky jsou doma,“ uvedla vedoucí učitelka mateřské školky Miroslava Málková. Podle ní bude tento stav trvat ještě několik příštích let.