K poslednímu květnu bylo bez práce 4 428 osob, přitom nejčerstvější údaje z počátku minulého týdne hovoří dokonce o počtu 4 390 uchazečů. Celková míra nezaměstnanosti činí 8,41 procent.

Podle ředitele havlíčkobrodského úřadu práce Martina Kouřila míru nezaměstnanosti v současné době výrazně snížil začátek sezonních prací, například ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví. Navíc žádná firma nehlásí hromadné propouštění.

„Jakmile začíná jaro, míra nezaměstnanosti se výrazně snižuje, to se děje pravidelně každý rok,“ říká ředitel havlíčkobrodského pracovního úřadu.
Podle jeho informací se v současné době i nabídka volných nesezonních pracovních míst mírně zvyšuje.

V únoru měl havlíčkobrodský pracovní úřad k dispozici pro celý region 120 volných pracovních míst, nyní je to asi 160 pracovních příležitostí, na jedno volné místo čeká v průměru 30 uchazečů.

Krize už odeznívá

„Nabídka pracovních příležitostí je poměrně pestrá. Od nabídek pro nekvalifikované uchazeče po kvalifikované dělníky i uchazeče se středoškolským vzděláním,“ upřesňuje ředitel Kouřil. Ovšem počty pracovních příležitostí v regionu kolísají. Nejvíc jich je už tradičně v Havlíčkově Brodě, menší města jsou na tom hůř.

Podle ředitele Kouřila se míra nezaměstnanosti snižuje i díky tomu, že zaměstnavatelé se po nejhorším období krize pomalu vzpamatovávají a nejsou při přijímání nových pracovních sil už tak zdrženliví.

„Jak jsem řekl již v úvodu, firmy nekrachují, žádné hromadné propouštění se nekoná. Zaměstnavatelé pomalu začínají nové pracovní síly nabírat, ale nabízejí pracovní poměr hlavně na dobu určitou. S ohledem na svoje zkušenosti z uplynulých měsíců jsou ještě stále opatrní,“ konstatuje ředitel Kouřil.
Ani přes tyto poměrně optimistické vyhlídky najít práci na Vysočině není vůbec lehké. Své o tom ví třiačtyřicetiletá paní Jana. Bez práce je už hezkých pár měsíců, dřív pracovala v administrativě, ovládá perfektně jeden cizí jazyk.

Je ochotná za prací dojíždět i do jiných oblastí okresu, ale ani tak se jí při hledání zaměstnání nedaří. „Všude chtějí asi jenom mladé, krásné, pětadvacetileté slečny. Jinak si to neumím vysvětlit. Nedělám si ani iluze o tom, že nabídka pracovních příležitostí na Vysočině není vázaná na systém známostí. Pokud ve firmě, kam se hlásíte, máte známé, jde to jak po másle. Jinak máte smůlu. Některá místa nabízená uchazečům jsou prostě už obsazená předem, ve veřejné nabídce jsou jen pro formu. Přijímací pohovor je fraška. Kdybych neměla zatím dost práce doma, ale bydlela v paneláku, mezi čtyřmi stěnami, tak se zblázním,“ povzdechne si paní Jana.

Dlouhodobě nezaměstnaní mají šanci řešit svoji situaci například veřejně prospěšnými pracemi, aby získali nárok na potřebné sociální dávky. „Od počátku roku využilo tuto možnost na Havlíčkobrodsku 99 osob, úřad práce spolupracuje se stálým okruhem měst a obcí, které veřejně prospěšné práce nabízejí,“ upřesňuje ředitel Martin Kouřil.

Dlouhodobě nezaměstnaní vykonávají ve svých domovských městech a obcích úklid veřejných prostranství, údržbu zeleně a obecních budov.

Specifická situace je u nezaměstnaných absolventů, těch se podle ředitele Kouřila hlásí do evidence zatím poskrovnu, hlavní nápor očekávají úředníci v období měsíců července a září.

Nezaměstnanost v České republice
K 31. květnu 2010 bylo bez práce 514 779 lidí. To je o 25 349 méně než ke konci dubna 2010. Meziročně přibylo 57 218 nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti klesla na 8,7 %. Ke zlepšení situace na trhu práce i nadále přispívaly práce v sezonně orientovaných odvětvích a v podnicích zpracovatelského průmyslu. Na poklesu zaměstnanosti se podílela i opatření realizovaná v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, zejména veřejně prospěšné práce a společensky účelná pracovní místa.