„Investor má v úmyslu kromě vybudování vlastního obchodního domu přinést lidem v Havlíčkově Brodě až 180 pracovních míst, vybudovat dopravní infrastrukturu, inženýrské sítě a přispívat na provoz městské hromadné dopravy. Toho všeho se město zamítavým stanoviskem zastupitelstva vzdalo. Motivům, proč se tak stalo, příliš nerozumíme,“ uvedl například místopředseda TOP 09 v Havlíčkově Brodě Pavel Jedlička a pokračoval: „Kromě toho, že se městské pokladně neuleví, nové pracovní příležitosti nevzniknou a lidem nebude nabídnuta konkurenční alternativa k nákupům, brání toto rozhodnutí zastupitelstva podnikatelským aktivitám. Možná však některé užší zájmové skupiny mají jiné, v uvozovkách řečeno, ty své představy,“ poznamenal Jedlička.

Podivné rozhodnutí zastupitelstva

Havlíčkobrodská TOP 09 podle jeho vyjádření v žádném případě netvrdí, že v lokalitě pod novým hřbitovem má stát právě a jedině obchodní středisko společnosti Tesco. „Pokud je daná lokalita územním plánem k tomuto účelu určena, přijde investor splňující podmínky výstavby, přinášející nabídku finanční podpory a nabízející další výhody lidem, pak je rozhodnutí zastupitelstva třeba považovat za podivné. Zastupitelům nepřísluší subjektivně hodnotit, který obchod tam stát má a který ne. To musí zvážit investor. Pokud podmínky splní, nemělo by mu vrtochem či účelovým jednáním zastupitelstva v realizaci být bráněno,“ zdůraznil Jedlička.

Kritika uvedeného rozhodnutí havlíčkobrodského zastupitelstva ale nepřišla jen z pravé části politického spektra. Se stanovisky Pavla Jedličky souhlasí i opoziční zastupitel Milan Plodík z KSČM.

„Když už toto téma Pavel Jedlička otevřel, měl také uvést konkrétní jména zastupitelů, kteří prodej pozemku nepodpořili. A to včetně jejich politické příslušnosti. Neměl by to být pro topku problém, zejména, má-li už dnes v radniční koalici svého místostarostu. A to v osobě Libora Honzárka,“ konstatoval Plodík.

„Současná koalice si v průběhu tohoto volebního období svou pohodlnou většinou v zastupitelstvu odsouhlasila více takových bonbónků. Uvedu například prodej areálu sběrných surovin v Průmyslové ulici bez výběrového řízení jedinému zájemci za šest a půl milionu korun, což není ani tržní cena pozemku, na kterém areál stojí, nebo odpuštění úroků za pozdě zaplacený nájem radniční vinárny ve výši 130 tisíc korun. Mohl bych tak pokračovat dál, ale to si nechám až na dobu před komunálními volbami,“ prohlásil zastupitel Milan Plodík.

V oficiálním vyjádření, které radnice publikovala i v městských Havlíčkobrodských listech, se pouze uvádí, že iniciativa privátního investora nepřinesla prozatím kladný výsledek.

„Investor předložil zastupitelstvu nabídku na koupi městské cesty, která vede přes jejich potenciální staveniště. Podmínky však zastupitelstvo považovalo za nedostatečné, a proto neschválilo usnesení směřující k dalším krokům. Investor nyní musí buď od záměru odstoupit, nebo předložit nové podmínky, se kterými by zastupitelé souhlasili,“ napsaly Havlíčkobrodské listy.

Zástupce investora Petr Ošlejšek ze společnosti Nimiru Havlíčkův Brod potvrdil, že na radnici už novou nabídku doručil. „Týká se samozřejmě uvedeného odkupu osmi set padesáti metrů čtverečních pozemků. V nabídce konstatujeme, že akceptujeme tržní cenu, v minimální výši 1 100 korun za metr čtvereční,“ upřesnil Ošlejšek s tím, že by o nabídce měli hlasovat zastupitelé v pondělí 21. června odpoledne.

Tajemník Městského úřadu v Havlíčkově Brodě Václav Stejskal ale včera Deníku sdělil, že rada města tento bod na program nadcházejícího zastupitelstva nezařadila. „To ale neznamená, že se nakonec na pořad jednání nedostane. Zastupitelé samozřejmě mohou svými návrhy program doplnit,“ řekl Stejskal.

Pozemky pro Tesco: Jak a kdo hlasoval?

Pro hlasovali:

Karel Báťa, Jiří Čáslavský, Zdeněk Dobrý, Libor Honzárek, Čeněk Jůzl, Zdeněk Kopecký, Ivan Kuželka, Petr Libus, Štefan Nigoš, Milan Plodík, Jan Schwarz, Ivana Štrosová.
Proti hlasovali:
Jana Fischerová, Josef Hejkal, Jiří Kopic, Jiří Stryhal, Lenka Šoposká, Jiří Vondráček.
Zdrželi se:
Jan Abbrent, Václav Hlaváč, Martina Matějková, Jan Tecl.
Nehlasovali:
Tomáš Hermann, Jindřich Kučera, Josef Vašíček.

Zdroj: internetové stránky havlíčkobrodské radnice