Do funkce starosty města ho včera, po odstoupivší Janě Fischerové (ODS), která míří do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, zvolilo zastupitelstvo města. A to v tajné volbě a pohodlnou většinou šestnácti hlasů. Tecl byl jediným kandidátem středopravé radniční koalice. Opozice nikoho nenominovala.

„Uvědomuji si odpovědnost, která je s touto funkcí spojena. Věřím, že čas do nadcházejících komunálních voleb, které se uskuteční v říjnu tohoto roku, využijeme k plodné spolupráci ve prospěch města Havlíčkova Brodu,“ řekl Tecl po svém zvolení a dodal, že prioritním bodem jeho krátkého mandátu bude především příprava kvalitního rozpočtu města na příští rok.

Šestačtyřicetiletý Jan Tecl není v komunální politice žádným nováčkem. Od podzimu roku 2006 je členem havlíčkobrodského zastupitelstva a současně i rady města. Vykonává také funkci předsedy finančního výboru. Na jaře roku 2007 stanul v čele Místního sdružení ODS v Havlíčkově Brodě. Do svého zvolení pracoval jako ekonom soukromé firmy a dokončil bakalářské studium veřejné správy. Je rozvedený a má jedno dítě.

Místo v radě získala opět Fischerová

Volba starosty ale nebyla jediným volebním aktem, který včera havlíčkobrodští zastupitelé absolvovali. Po odstoupení Jany Fischerové z postu starostky města se uvolnilo také její místo v radě. „Avizovala jsem, že chci i nadále s městem spolupracovat. A to buď jako členka zastupitelstva, popřípadě i v radě města, budu–li zvolena,“ uvedla Fischerová. Občanští demokraté ji posléze skutečně na post radní nominovali.

Opoziční komunisté navrhli jako protikandidáta Zdeňka Kopeckého z České strany sociálně demokratické. Ten ale kandidaturu odmítl. „A to vzhledem k současnému složení rady města,“ nechal se slyšet Kopecký.

V tajné volbě Jana Fischerová získala sedmnáct hlasů a stala se opětovně havlíčkobrodskou radní. „V Poslanecké sněmovně chci pracovat ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Myslím, že to je platforma, ve které budu moci zužitkovat zkušenosti, které jsem v komunální politice získala. A naopak. Prostřednictvím výboru chci zastupovat nejen Havlíčkův Brod, ale také celou Vysočinu,“ sdělila Jana Fischerová. ODS tak v radě získala další místo.

Volební úspěch Jana Tecla i Jany Fischerové se v Havlíčkově Brodě všeobecně očekával. „Bylo by naivní myslet si něco jiného. Koalice si ve stávajícím složení prohlasuje všechno, co se jí zlíbí,“ řekl Deníku opoziční člen zastupitelstva, který si nepřál být jmenován. „Vlastního kandidáta jsme nenominovali. Na ty čtyři měsíce to už ani nemá cenu. A divadlo jsme z toho dělat rozhodně nechtěli, i když jsme samozřejmě mohli,“ usmál se zastupitel.

Lidi v Havlíčkově Brodě ani nevěděli, že se nový starosta volí. „Přiznám se, že místní politiku ani moc nesleduji, ale to že Jana Fischerová bude ve Sněmovně, samozřejmě vím,“ řekl reportérům Deníku František Musil na Havlíčkově náměstí. Obdobně zareagovala i Jana Skořepová. „Pana Tecla neznám, na zastupitelstvo nechodím,“ uvedla.

Není bez zajímavosti, že Jana Fischerová usedla do křesla starosty města v roce 2006 také jen pár měsíců před komunálními volbami, stejně jako nyní Jan Tecl. Scénář se tak v Havlíčkově Brodě po čtyřech letech opakuje.

Tehdy ale Jana Fischerová vystřídala odvolaného Jaroslava Kruntoráda, který čelil obvinění z machinací při výběrovém řízení na dodavatele brodského autobusového terminálu. Soud ho ale letos všech obvinění zbavil.