VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stacionář Petrklíč potřebuje nové prostory

Ledeč nad Sázavou – S nedostačující kapacitou se dlouhodobě potýká Denní stacionář Petrklíč a Sociálně terapeutická dílna v Ledči nad Sázavou.

24.6.2010
SDÍLEJ:

Nejprve Oblastní charita Havlíčkův Brod nechala zpracovat projektovou dokumentaci a poté požádala krajský úřad o povolení veřejné sbírky. Rozpočet na výstavbu nového stacionáře je 17,5 milionů korun. Foto: Reprofoto

Tento problém má vyřešit výstavba nového vlastního objektu. Pomoci může každý, kdo přispěje do sbírky na výstavbu nového stacionáře, která se koná už od března. Stavbu je možné podpořit příspěvkem do označených pokladniček či prostřednictvím složenek.

„Oblastní charita Havlíčkův Brod, zřizovatel Petrklíče – denního stacionáře pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a Sociálně terapeutické dílny, organizuje veřejnou sbírku za téměř dvacet let své činnosti již podruhé. Obě zařízení v Ledči nad Sázavou jsou dlouhodobě kapacitně přetížena. Denní stacionář Petrklíč sídlí ve čtvrtině městské budovy mateřské školy a Sociálně terapeutická dílna v budově místního domu s pečovatelskou službou,“ vysvětluje mluvčí charity Hana Fikarová.

„V roce 2009 se nám podařilo za symbolickou cenu získat od města Ledeč nad Sázavou pozemek pro výstavbu vlastního objektu, kde najdou zázemí obě zařízení,“ sděluje Iveta Vrbová, vedoucí stacionáře.

Nejprve Oblastní charita Havlíčkův Brod nechala zpracovat projektovou dokumentaci a poté požádala krajský úřad o povolení veřejné sbírky. Rozpočet na výstavbu nového stacionáře je 17,5 milionů korun. Veřejnou sbírku mohou zájemci podpořit svým příspěvkem do označených pokladniček, které budou k dispozici v obcích, odkud jsou uživatelé obou zařízení. „Pokladnička bude v dané obci vždy zhruba měsíc. Další možností, jak přispět, jsou složenky ve prospěch účtu 2178746319/0800 u České spořitelny, které budou k dispozici v kostelech našeho vikariátu, na úřadech a dalších veřejných místech,“ upřesňuje Iveta Vrbová.

Pomůže i tříkrálová sbírka

Veřejná sbírka není jediným zdrojem financí na výstavbu nového stacionáře. Na tento účel půjde i celý výtěžek letošní Tříkrálové sbírky. Převážnou část potřebných peněz chce Oblastní charita Havlíčkův Brod získat z evropských fondů. Nyní ale stále marně čeká na vhodnou výzvu. Přípravy na výstavbu pokračují v tuto chvíli dalšími jednáními o udělení stavebního povolení.

Petrklíč – denní stacionář pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením vznikl v Ledči nad Sázavou v roce 2002. Za tu dobu Petrklíčem prošlo pětadvacet klientů. V současné době má stacionář šestnáct uživatelů při kapacitě dvanácti osob. Posláním Denního stacionáře Petrklíč je dát možnost dětem, mládeži a dospělým navázat sociální kontakty mimo domov.

Pracovní návyky

Stacionář poskytuje péči v oblasti sociální a výchovně vzdělávací, za účelem nalézt porozumění, podporu, zázemí a tím dosáhnout co největší míry nezávislosti handicapovaných na pomoci okolí v běžném životě. Sociálně terapeutická dílna funguje od roku 2007. Je určena osobám s lehkým nebo středním mentálním postižením, se sníženou soběstačností z důvodů zdravotního postižení - s přidruženou tělesnou vadou, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce.

Účelem je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků prostřednictvím různých manuálních činností, usiluje o rozvoj samostatnosti a soběstačnosti. Dále se snaží o upevňování jejich praktických a sociálních návyků, a také začleňování této skupiny mezi majoritní společnost. V současné době Sociálně terapeutickou dílnu v Ledči nad Sázavou navštěvuje osm uživatelů.

Hana Fikarová, Štěpánka Saadouni

24.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Havlíčkobrodsko – S úderem druhé hodiny se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Už první průběžné výsledky ukázaly, že volební účast překročila na Havlíčkobrodsku dalece 64 procent a jasným vítězem voleb se stalo ve většině případů hnutí ANO před ODS a KSČM. Výrazný úspěch zaznamenali Piráti i SPD Tomia Okamury a KDÚ-ČSL.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení