Avšak není dobré hledat si brigádu na poslední chvíli. Většiny podniků mají své stálé brigádníky, a tak pro ty co hledají svou první brigádu, není jednoduché něco najít.

„Ano, letos zůstanu asi doma. Žádnou brigádu jsem nesehnal a to jsem obcházel i několik podniků. Buď mají plno nebo prostě letos brigádníky neberou,“ zamračil se šestnáctiletý student Martin Klimeš z Havlíčkova Brodu.

„Já nevím jestli někam půjdu na brigádu. Zkusila jsem se ptát v supermarketech s potravinami, ale řekli mi, že už mají naplněný počet brigádníků. Tak možná, že se vyskytne nějaká příležitost prodávat aspoň zmrzlinu ve stánku,“ povzdechla si sedmnáctiletá studentka Jana Šikovná z Chotěboře. „Letní brigáda je dobrá možnost, jak si přivydělat a tím si vylepšit i svou finanční situaci,“ dodává.

Celoroční spolupráce

Je dobré spolupracovat s firmami již během roku při studiu. Podniky si této výpomoci váží. Pokud mají s těmito studenty dobrou zkušenost, neváhají a na léto jim dávají přednost před ostatními studenty.

„Letos budeme opět brát na výpomoc nějaké brigádníky kvůli vystřídání našich zaměstnanců na dovolené. Brigádníků bude ale méně než v minulých letech. Snažíme se ušetřit.

Studenti pracují na oddělení balicích linek, kde je rychlý proces zaškolení. Přednost dáváme studentům, kteří chodí na výpomoc do podniku již během roku,“ uvedla vedoucí personálního oddělení přibyslavské Pribiny - TPK Blanka Jeřábková.
„Na léto máme pět brigádníků. Většinou jsou to studenti chodící k nám na povinou praxi od školy. Dělají práci pouze ve svém oboru - kuchař nebo číšník.

Pokud se koná nějaká velká akce a potřebujeme nárazovou výpomoc, není žádný problém zavolat a oni nám rádi přijdou na výpomoc,“ informoval povozní restaurace Panský Dům v Chotěboři Miroslav Gron.

„Přes prázdniny zde bude pracovat nejeden brigádník. Při našem provozu bychom prostřídání zaměstnanců na plánované dovolené nezvládli. Dělají to, co je právě potřeba. Prodávají, vybalují zboží na prodejně a podobně,“ zmínila se personální Jana Novotná z havlíčkobrodských potravin Hejkal.

Irena Fichtnerová