VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neplatiči se do dluhové pasti noří hlouběji

Havlíčkův Brod – Zvýšený nárůst exekucí, stoupající počty případů, kdy na jednoho dlužníka se chystá exekucí hned několik.

23.7.2010
SDÍLEJ:

Stanislav Molák Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Ti, kteří už zadluženi byli, se do dluhové pasti noří stále hlouběji. Existují rekordmani, kteří mají „na triku“ i sedmdesát exekucí.

To jsou zkušenosti z praxe exekutora Stanislava Moláka. Jedinou na první pohled skutečně viditelnou změnou podle Moláka je, že stoupá takzvaná „vícezadluženost“, tedy, že jeden jediný dlužník má na sebe uvaleno vícero exekucí.

„Zkrátka v absolutních číslech sice počty nařízených exekucí stoupají, avšak vztaženo ke konkrétním osobám se v drtivé většině jedná o staré dlužníky, kteří už na sebe nějakou tu exekuci mají a přibývají jim další. Tedy nikoliv, že by se nějak dramaticky zadlužovalo více a více lidí, ale ti, kteří již zadluženi byli, se do dluhové pasti noří stále hlouběji, častokrát proto, že zkrátka jsou už zvyklí s dluhy žít,“ vysvětluje exekutor Molák.

Z toho dle jeho zkušeností také plyne, že klesá výrazně naděje na úspěch takových exekucí. „Srovnáme-li to například s obdobím těsně před krizí, to jest roky 2007 a počátek 2008, tak u těchto vícečetných exekucí klesla naděje na úspěch o 25-30 procent,“ uvádí Molák.

Z toho vyplývá, že ne vždy má smysl vymáhat svoji drobnou pohledávku po někom, kdo už léta na sobě vleče čtyři i více exekucí. „Jsou rekordmani, kteří mají na sebe zároveň vedeno přes 70 exekucí,“ konstatuje Molák. Roku 2009 a 2010 byl zaznamenán nárůst řešených věcí o 130 procent,“ konstatuje exekutor.

To sice vypadá na první pohled jako strašidelné číslo, ale protože, jak Molák zdůrazňuje, jeho kancelář vymáhá pohledávky po celé republice, tak výsledek zase tak dramatický není.

„Pokud jde o pololetní srovnání pohledávek řešených naším úřadem v okrese Havlíčkův Brod za první pololetí 2009 a první pololetí 2010, je tu nárůst jen o 33 procent,“ říká Molák. Struktura pohledávek se podle jeho zkušeností již delší dobu mění. Přibývá pohledávek nižších, řádově jde o tisíce až desetitisíce korun.

Zrádné půjčky

„Obecně lze vysledovat, že narůstají pohledávky mezi obyčejnými občany nepodnikateli, tedy ze sféry spotřebních úvěrů, soukromých půjček, ale také neplacených běžných inkasních plateb, jako jsou poplatky za odpad, nájemné, pojistné, telefony a energie,“ upřesňuje exekutor. Nárůst není nijak dramatický, je také ovlivněn tím, že velké pohledávky z minulosti už jsou za uplynulých deset let díky působení soukromých exekutorů většinou vyřešeny a věřitelé si začínají všímat i drobnějších neplatičů a vymáhají i tyto drobnější nároky.

Na exekutory se také čím dál více obracejí obce a města, která často ještě mají léta neřešené drobné pohledávky a samozřejmě je tu Dopravní podnik hlavního města Prahy, který loni i letos vrhl do exekucí odhadem statisíce případů nastřádaných za mnoho let dozadu.

Autor: Štěpánka Saadouni

23.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení