Místostarosta města Libor Honzárek je v souvislosti s nákladnou akcí často v palbě kritiky. Za projektem, u kterého figuruje jako jeden z duchovních otců, si však stojí.

Jste u revitalizace od jejího počátku, jak vnímáte kritiku projektu?
Je přirozené, že lidé mají pocit, že by se některé věci daly dělat jinak a je příjemné, že je zájem o rozvoj města. Jsou ale i kritici, kteří nadávají tendenčně. Když mají připomínku, tak ji vždy prezentují jako špatný přístup města a já vidím, že to nemyslí upřímně.

Mnoha lidem také vadí vykácení zeleně na náměstí, nešel tento problém řešit jinak?
Dlouho jsme řešili, jak s ní naložit. Nejsem nepřítel přírody, naopak. Po konzultacích na památkovém ústavu jsme se dohodli zeleň akceptovat, po obvodu bude zachována, stejně jako u Mariánského sloupu, kde budou vysázeny vzrostlejší stromy. Ty původní by vydržely možná deset let, ale zeleň na náměstí má omezenou životnost a po určité době se musí vyměnit.

Nejdiskutovanějším problémem je kiosek, který by na letní sezonu měl na náměstí vyrůst. Kde se vlastně vzal?
Nejdříve nutno dodat, že do komise, která měla na vše dohlížet, byly začleněny všechny dotčené odborné i politické složky. V roce 2004 pak byla vyhlášena poptávka po architektech a jako nejlepší byla vybrána nabídka Milana Stejskala s Alešem Burianem. Předložené studie byly vystaveny v Hanusově domě, které se zúčastnilo hodně lidí. Kiosek zde byl zakomponován, přestože v jiné části.

Proč se zde vlastně objevil? Není na náměstí restaurací a zahrádek dostatek?
Revitalizace znamená znovuoživení a my sem chceme přinést život. V zadání proto byl i přenosný mobiliář a ani o mobilním stánku s občerstvením jsme si nemysleli, že by mohl vadit. Samozřejmě okolní zahrádky budeme dál tolerovat, a čím jich bude více, tím lépe. Myslíme si však, že jedním stánkem s osmi stolky nic nezkazíme.

Návrh na tento objekt zde tedy skutečně byl od úplného počátku?
Byl. V roce 2008 startoval projekt pro územní řízení, byly konány veřejné besedy, kde se o tom také mluvilo. A zastupitelstvo nechalo zpracovat žádost o dotaci ze strukturálních fondů. Město s projektem souhlasilo. Zastupitelstvo usnesením deklarovalo zajištění dofinancování celé investice v případě přidělení dotace EU. Tento projekt, který byl přílohou k žádosti, již řešil finální umístění stánku. Popisován je i v technické zprávě. Navíc v jeho mobilitě vidím velkou devizu. Až odjede, nezůstane po něm stopa. Proto mi srovnání s Priorem přišlo přitažené za vlasy.

Jak by měl vlastně vypadat?
Bude z přírodních materiálů a jeho rozměry budou zhruba 3 krát 2 metry a něco přes dva metry na výšku, plus osm stolků se židlemi. Staré fotografie dokazují, že podobné objekty zde stávaly. Snaha o aktivitu ve středu města je historicky přirozená a vzhled plochy nekazíme, v tom mám čisté svědomí.

A co sociální zařízení?
Při provozu budou dodržovány hygienické předpisy. Při stanovení podmínek pro výběr provozovatele bude uplatněn požadavek na zajištění sociálního zařízení v dochůzné vzdálenosti.

Mohl by stánek na náměstí něco občanům přinést, nebo z něj bude „stánek na langoše“?
V mnoha městech, jako je Kolín, Slavonice, nebo Jihlava lidé chodí kolem stánků a je tam živo. Samozřejmě o kvalitě sortimentu můžeme diskutovat, ale funkčně na náměstí sedí. Ale můžeme ho samozřejmě kdykoliv odvézt.

A pokud by pak kiosek zmizel, mohlo by to přinést problémy ohledně dotací?
Pokud bychom s odstraněním stánku nedostali souhlas, problém by mohl nastat. My to náměstí musíme dobudovat v podobě, v jaké jsme dotaci dostali. To má logiku, zájem o přidělení dotací byl velký a my uspěli jako jedni z mála. Třeba ale tomu ten stánek napomohl.

Dotace by tedy teď bez stánku nebyla a později kiosek odstranit lze?
Museli bychom samozřejmě požádat radu, která nám dotaci schvalovala, a to není jednoduché. Mohlo by dojít i ke zdržování. V době, kdy bude revitalizace hotova, se tím můžeme zabývat a s dotčenými orgány komunikovat.

Už víte, kdo bude provozovatelem? Mohlo by jít o poměrně lukrativní místo.
To ještě nevíme. Bude samozřejmě vypsáno transparentní výběrové řízení.