K náročné investiční akci sáhla obec Stříbrné Hory na Přibyslavsku. Jedná se o kompletní rekonstrukci místní zvoničky v centru vesnice, kterou navíc vybavili automatickým vyzváněcím systémem. Obec Stříbrné Hory se mohla dlouhou dobu chlubit historickou zajímavostí. V případě úmrtí některého z obyvatel vyprovázelo zesnulého na poslední cestě zvonění umíráčku, které zajišťoval místní zvoník. Teď to bude dělat automat, zkušení zvoníci nejsou.

„Opravdu nemáme už v současné době žádného zvoníka, který by mohl tuto službu v dalších letech vykonávat,“ potvrdila starostka Marie Kollariková. Vyzvánět správně umíráčkem je pro dobré zvoníky skoro malá maturita a ne každý to dokáže. V současné době je hlavní obecní zvoník vážně nemocný a není nikdo, kdo by ho nahradil.

Systém za tisíce

Automatický systém, včetně rekonstrukce zvoničky, přišel na více než sto tisíc korun. Část nákladů získala obec z dotačního programu obnovy venkova, další část pak uhradí z rozpočtu. Vyzváněcí systém bude umístěn přímo ve zvonici, obsluha pouze zmáčkne příslušný knoflík, který umíráček spustí.