Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodina jede na dovolenou: Kdo se postará o dědečka?

Havlíčkobrodsko – Rodina se chystá na dovolenou a najednou zjišťuje, že se jejich příbuzný - senior dostal do tak závažného zdravotního stavu, že se bez cizí pomoci neobejde. Kdo se o něj postará?

4.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

Takový problém musí řešit každé léto desítky rodin na Havlíčkobrodsku. Ve většině případů se obracejí tyto rodiny hlavně na domovy důchodců.

„My v takovém případě žádáme o pomoc někoho z rodiny. Máme tatínka, který se o sebe stará sám jen těžko, v době dovolených se u něho střídáme,“ naznačuje jistou cestu, jak si užít dovolenou a zároveň nenechat bezmocného příbuzného bez ošetření paní Věra z Chotěbořska. Ale ne každá rodina je tak početná, že se u nemohoucího seniora může plynule střídat.

„Občas se stává, že se na nás obrátí rodina se žádostí, abychom se o jejich příbuzného na čas, hlavně v době dovolených postarali,“ potvrzuje ředitelka domova pro seniory U Panských Hana Hlaváčková.

Nejsou volná lůžka

Jak ale upřesňuje, takovou pomoc Domov pro seniory U Panských poskytnout nemůže. „Nemáme žádná volná lůžka pro takové případy, náš domov neposkytuje odlehčovací službu, máme k dispozici pouze lůžka pro trvalý pobyt. Klientům v takovém případě ale radíme, aby se obrátili na Sociální služby města Havlíčkův Brod nebo pečovatelskou službu, kterou provozuje Oblastní charita v Havlíčkově Brodě,“ vysvětluje ředitelka Hlaváčková.

Odlehčovací služba má plno

„Sociální služby města Havlíčkův Brod poskytují odlehčovací pobytovou službu v domově pro seniory Reynkova. Je určena ke krátkodobému pobytu pro klienty, kteří se dostali do momentální neutěšené situace z různých důvodů,“ říká ředitelka Sociálních služeb a domova důchodců Reynkova Magdalena Kufrová.

Ale připomíná, že o tuto službu je veliký zájem, místa jsou během roku prakticky neustále plná, protože zájem o tyto služby z řad veřejnosti rok od roku stoupá.

Proto ředitelka doporučuje žádat o odlehčovací službu v časovém předstihu. Stejně tak se podle jejích zkušeností zvyšuje v létě zájem o terénní pečovatelskou službu nebo pobyt v denním stacionáři pro seniory Domovinka.

Pomoc rodinám, které se chystají na dovolenou, ale rády by, aby o jejich nemohoucího příbuzného bylo postaráno, nabízí například i Domov důchodců ve Světlé nad Sázavou.

„S klienty pro tyto případy uzavíráme smlouvu na ubytování v domově na dobu určitou. Dříve se tomu říkalo přechodný pobyt. V současné době ale máme všechny kapacity zaplněné, proto by klienti měli žádat v dostatečném předstihu,“ informuje ředitel Domova důchodců ve Světlé Josef Hnik.

Jak upřesňuje, některé rodiny si pobyt v domově pro seniory na dobu určitou zamlouvají dokonce až s ročním předstihem.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení