Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oustí je Ústí, ale Oudoleň není Udolí

Žižkovo Pole/Oudoleň - Do vysoké mohyly, která stojí od roku 1874 na místě skonu husitského vojevůdce u lesa Plaček v obci Žižkovo Pole, byly vsazeny základní kameny z historických míst českých dějin.

10.8.2010
SDÍLEJ:

Na mohyle v Žižkově Poli z roku 1874 chyba není. Čeští vlastenci považovali za správné psát Oustí, ačkoli podle zjištění Deníku se město Ústí nad Orlicí takhle nikdy nejmenovalo. Pozornost zasluhuje i výrok Co neprorazí slovo, to rozbortí palcát. Foto: Ivo Havlík

Na jednom z mnoha balvanů čteme, že ho věnovala Beseda v Oustí nad Orlicí. Spletl se v názvu města při tesání textu kameník?

Těžká odpověď

„Odpověď není pro mě jednoduchá. Název Oustí nad Orlicí naše město nikdy oficiálně neužívalo. Zhruba do poloviny 19. století zněl název Austí nad Orlicí. Označení Oustí se používá v lidové mluvě, ú se v našem regionu vyslovuje ou, a také při různých dřívějších vlasteneckých akcích a dnes v označení lidových slavností, například Oustecká staročeská pouť,” sdělila Deníku Jitka Melšová, knihovnice Městského muzea v Ústí nad Orlicí.

Ze Žižkova Pole není daleko do Oudoleně. Vesnice v minulosti odolala tlaku jazykových puritánů, kteří odmítali přijmout pojmenování obcí nářečím nebo takzvanou. obecnou češtinou a trvali na spisovném tvaru Údolí. Původní název vesnice přitom byl Údolen, což bylo odvozeno z Údolenova dvora. Údol a Jitka byli sourozenci, sirotci po pánovi z Dolan, kteří podle pověsti přišli šťastnou shodou okolností k velkému majetku a nabyté bohatství využili k založení dvou nových dvorů - Jitkova a Údoleně. Taková je legenda, zda je pravdivá, kdo ví? Jisté však je, že vesnice Oudoleň se rozprostírá v údolí Oudoleňského potoka.

Říčka Oudoleňka

Starosta obce Václav Augustin však postřehl, že v některých publikacích už probleskl jiný, dosud nepoužívaný název vodního toku - Oudoleňka. Alena Polívková v objevné práci Naše místní jména a jak jich užívat, Oudoleň řadí mezi příklady planých akademických hádek jazykovědců po zrodu Československa v roce 1918.

Brusiči češtiny řešili otázku, zda takové místní jméno je přijatelné pro spisovný jazyk, zvláště pro jeho kulturní podobu. V zápalu boje za jazykovou čistotu na Moravě a ve Slezsku přejmenovány byly takřka všechny Oujezdy na Újezdy. Menší důslednost této snahy v Čechách zachránila Oudoleň před úředním překřtěním na poněkud méně oblé Údolí.

Ivo Havlík

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení