Nejpostiženějším místem se stal Josefodol na Světelsku, jinde nebyly škody na majetku tak markantní. V sobotu po poledni byl ve Světlé nad Sázavou vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity. „Záplavy způsobily v Josefodole škodu na obecním majetku ve výši cirka 200 tisíc korun,“ uvedla starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Táborníci našli úkryt v tělocvičně

„Voda napáchala škody zejména na komunikacích, mostcích, zaplavený byl také areál dětského hřiště a koupaliště v Josefodole. Voda zahrozila také v Dolní Březince, ale tam obyvatelé své majetky uchránili pomocí pytlů s pískem. Děti z tábora v Mlejnku vedoucí pro jistotu evakuovali. Přístřeší našli v tělocvičně,“ řekla starostka Lenka Arnotová.

V Ledči nad Sázavou kulminovala Sázava v sobotu o půlnoci. „Hladina řeky vystoupala na 116 centimetrů, což je jen čtyři centimetry před II. stupněm povodňové aktivity. Byli jsme v pohotovosti, ale voda se ve městě naštěstí držela v korytu, hasiči tak museli řešit jen čerpání vody ze sklepů a z kanalizace,“ popsal situaci starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba.

Kemp v přírodní rezervaci Stvořidla, který leží na břehu řeky Sázavy, byl naštěstí také velké vody uchráněn. „Voda sice stoupla a zaplavila břehy, ale až do kempu se nedostala. Žádné škody zatím hlášené nemáme. Dokonce ani dětský tábor ve Smrčné nemusel být evakuován, voda tam zůstala metr pod příjezdovou cestou,“ informovala starostka Trpišovic Marie Širajchová.

Velká voda hrozila také obyvatelům Jeřišna, kterým protéká řeka Doubrava. Kalná voda se tu naštěstí vylila jen do luk. V neděli, kdy voda opadla, si místní mohli oddechnout.

Ani v Okrouhlici nemusela obecní samospráva řešit větší škody. „Do jednoho rodinného domku se dostala voda kanalizací a zaplavila koupelnu, záchod a chodbu. Co se týká obecního majetku, tak jsme měli zatopené pozemky a koupaliště, jinak jsme zatím žádné větší škody nezaznamenali,“ sdělil starosta Okrouhlice Vladimír Šimek.

Petr Stránský, Zuzana Klementová