Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepovolené skládky se staly vředem mnoha obcí okresu

Havlíčkobrodsko – V pozadí cesty mezi zlátnoucími klasy obilí se černají krásné lesy, mezi stromy se tyčí kamenný kříž. Poetickou procházku za Novou Vsí u Světlé nad Sázavou však cosi kazí.

18.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Plecháč

V typickém úvoze mezi dvěma mezemi totiž leží metráky, možná tuny stavebního odpadu, který se tam zhruba před měsícem objevil. Černá skládka: Problém, který řeší v mnoha obcích, a to nejen havlíčkobrodského okresu.

První odvoz stavební sutě, která v místě měla srovnat vyježděnou cestu, obec povolila.

Za dobrotu na žebrotu

To se ale zastupitelům vymstilo, protože se postupem času v místě objevilo několik dalších, tentokrát už nepovolených, várek odpadu, který bylo nutné zlikvidovat. U cesty nyní stojí tabule s nápisem: „Skládka zakázána“.

Na problém upozornil jeden z čtenářů, jehož jméno je redakci Deníku známo. „Skládka se objevila zhruba před měsícem a od té doby zde ještě dost nepořádku přibylo,“ informoval Deník jeden z místních občanů.

„Cesta již byla hodně vyježděná od zemědělské techniky, a protože bylo třeba ji srovnat, povolili jsme na místo vývoz stavební sutě. Bohužel se nám to nevyplatilo. Brzy se zde objevily další, tentokráte již nepovolené vývozy a v nich byly i věci, které již bylo nutné odvézt,“ přiblížila pozadí případu starostka obce Jarmila Bártová.

Podle ní se v katastru Nové Vsi podobné černé skládky objevují poměrně často. Pokud se nepodaří najít jejich původce, musí vše obec likvidovat na své náklady. Někdy se jedná pouze o suť, jindy jde o nebezpečný odpad, a částky nutné na likvidaci se tak mohou vyšplhat třeba až k desítkám tisíc korun.

Pokud by se podařilo dopadnout původce černé skládky, podle zákona mu hrozí pokuta ve výši až několika desítek tisíc korun. „Zhruba před dvěma lety jsme také nedaleko Dobré objevili vysypaný eternit. Naštěstí se policii podařilo zjistit, kdo ho vyhodil, a tak jsme nemuseli odvoz platit sami. A není tomu také tak dlouho, co jsme v katastru obce našli dokonce sud, ze kterého vytékala jakási kapalina, a k tomuto zásahu museli být přivoláni i hasiči,“ zavzpomínala Bártová na některé další případy nepovolených skládek, které se u Nové Vsi u Světlé nad Sázavou objevily.

Tento nešvar neřeší pouze v Nové Vsi u Světlé, ale také v dalších městech a obcích. „Bolavým místem je u nás les u silnice na Brzkov. Často se tam objevují pytle s odpadky. Kdo je tam hází, se nám ale nedaří zjistit. Naštěstí v současné době už s černými skládkami nejsou u nás tak velké problémy jako dřív,“ zamyslel se místostarosta Přibyslavi Michael Omes.

„Občas jsou někde vysypaná shnilá jablka, nebo ve škarpě leží igelitový pytel. Snažíme se to co nejdříve odklidit. Asi před pěti lety jsme řešili černou skládku v lese, případ jsme nahlásili policii. Člověk, který byl vypátrán, tvrdil, že mu soudky s odpadem někdo ukradl. Od té doby, pokud nejsou svědci nebo fotografie pachatele, tyto případy policii nepředáváme,“ řekl starosta Okrouhlice Vladimír Šimek.

„Většinou řešíme plastové lahve v pytlích, stavební suť nebo eternit. Jednou nám taky třeba někdo do lesa vyhodil zamražená kuřata. Když zjistíme, kdo odpad vyhodil, snažíme se celou záležitost řešit domluvou,“ dodal starosta Krásné Hory Václav Kadlec.

Černé skládky také čas od času řeší i Městská policie v Chotěboři. Podle velitele Jiřího Novotného je ale velmi těžké jejich původce vypátrat.
„Pokud něco podobného objevíme, zahájíme šetření, při kterém se snažíme najít nějaké indicie, které my mohly pachatele usvědčit. Pokud to řešíme na místě ve zkráceném řízení, bloková pokuta je do výše tisíce korun. Pokud by ale podobná věc byla předána do správního řízení, pokutovaná částka by byla mnohonásobně vyšší,“ informoval Novotný.

Přítomnost odpadu v lese má pro přírodu hned několikanásobný negativní dopad. „Jednak krajinu hyzdí. Pak samozřejmě mohou být ohrožena i zvířata a v případech, ve kterých se jedná o opravdu nebezpečné látky, existuje také možnost kontaminace půdy. Je s podivem, že tento nešvar stále ještě ve velké míře existuje,“ povzdechl si Václav Hlaváč z brodské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny.

Jakub Janáček, Zuzana Klementová

Autor: Jakub Janáček

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení