Radnice v Golčově Jeníkově by tento stav ráda alespoň částečně změnila, a tak by chtěla památku dostat do širšího povědomí obyvatel města i návštěvníků. Ti však do ní vstoupit nemohou.

„Cestou jsme se v Golčově Jeníkově zastavili, abychom si zdejší pozoruhodnou synagogu prohlédli. Je škoda, že se do ní nemohou turisté dostat,“ povzdechl si například Jiří Hauser z Brna, který u historické budovy synagogy včera odpoledne postával se svojí přítelkyní.

„Mrzí mě, že tato památka, která neodmyslitelně patří k místní historii, není přístupná. Rádi bychom alespoň některé exponáty, například formou výstavy, přiblížili místním lidem, ale také turistům,“ uvedl starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký.

Majetek Pražské židovské obce

Synagoga je majetkem Pražské židovské obce. Nájemcem pak Židovské muzeum. „Budovu používáme jako podpůrné pracoviště technické povahy,“ řekl Leo Pavlát, ředitel zmiňovaného muzea.

„Synagoga nebyla v podstatě přístupná nikdy, ale ještě před rekonstrukcí se sem dalo vstoupit,“ pokračoval Kopecký. Dodal, že Jeníkovští uvažovali o tom, že by oplátkou za zapůjčení některých předmětů převzali údržbu místního židovského hřbitova.

„Nájemce nám nikdy neřekl na toto téma ne, ale vše provází byrokratický proces, který nás před několika lety od celé věci odradil. Od té doby jsme ale muzeum ohledně této věci nekontaktovali,“ přiznal Kopecký.

Další možností by podle jeho slov bylo zpřístupnění jen v určité dny. To by mohlo částečně napomoci i zvýšení atraktivity města z hlediska cestovního ruchu.

„Pokud bychom měli nějaký termín, kdy by byla budova přístupná, mohli bychom tomu uzpůsobit i navazující kulturní program, a určitě by byl zájem i ze strany turistů,“ dodal starosta.

„Účel, kterému synagoga v Golčově Jeníkově slouží, bohužel neumožňuje její zpřístupnění. Navíc uvnitř je nově vestavěná konstrukce, a i proto by nebylo možné nic z jejích interiérů ukázat,“ vysvětlil Pavlát a pokračoval: „Naše muzeum spolupracuje s mnoha institucemi v České republice i zahraničí, a na jejich žádost exponáty zapůjčuje. Pokud jsou splněny bezpečnostní a klimatické podmínky nezbytné pro vystavení. To nelze považovat za nadměrnou byrokracii. Z Golčova Jeníkova jsme navíc žádnou žádost neobdrželi,“ zdůraznil Pavlát.

Od druhé poloviny devadesátých let Židovské muzeum v Praze uhradilo za opravu a rekonstrukci budovy v Golčově Jeníkově téměř tři miliony korun.

Miroslav Včela