Za doprovodu hejtmana kraje Jiřího Běhounka a jeho ženy se první zastávkou prezidentského páru stalo město Ledeč nad Sázavou. Na prezidentskou návštěvu čekali před tribunou na Husově náměstí žáci všech tříd základní školy a další obyvatelé Ledče.

Po slavnostním uvítání starostou města Stanislavem Vrbou a hejtmanem Běhounkem se slova ujal prezident Klaus. „Děti jsou hodné, až na ty dvě holčičky, které se tahají za cůpky,“ pravil s úsměvem prezident. „Manželka už předtím chtěla zasáhnout, ale nechtěla rušit projev pana starosty,“ pokračoval veselým tónem prezident.

Vyučování ústavy

V humorné náladě se k lidem vyjádřila i Livia Klausová. „Návštěva Vysočiny je pro mě příjemná nejen proto, že mohu tři dny vidět naživo vás, ale i pana prezidenta.“

Pak už moderátor předal slovo publiku. První dotaz „jak dlouho chcete být prezidentem“ vznesla Štěpánka Vrbová. „Prezidentské období trvá maximálně dvakrát pět let a mě už zbývá jen dva a půl roku, informoval ji prezident. Další holčička se zeptala, jak se stal prezidentem. „Vidím, že tady budu vyučovat ústavu,“ poznamenal vesele prezident.

Chlapec před tribunou se zeptal, co bude prezident dělat poté, co skončí v úřadu. „Manželka určitě řekne že si něco vymyslím, abych nemusel mýt nádobí nebo sekat trávu. Já ale doufám, že budu pořád učit, přednášet a psát,“ řekl Václav Klaus.

Obyvatelé Ledče nešetřili na prezidentovo vystoupení chválou. „Líbilo se mi, bylo to takové obyčejné, lidské vystoupení,“ svěřila se Anna Brožová. „Pan prezident je úžasný, já ho mám ráda odjakživa,'“ zářila důchodkyně Hana Motyčková, která si odnášela podepsanou fotografii prezidenta republiky.

„My jsme na prezidenta přišli pěšky,“ hlásili se Miloš Hlídek a Dominik Březina ze školy v Kožlí.

„Vystoupení pana prezidenta bylo velice otevřené a příjemné, bylo to vidět i na reakcích občanů. S účastí místních obyvatel jsem spokojený, i počasí nakonec vyšlo,“ pochvaloval si na závěr starosta Ledče Stanislav Vrba.

Pak už kolona černých superbů a prezidentského audi zamířila do Světlé nad Sázavou. Vzácnou návštěvu uvítali chlebem a solí. Po slavnostním přivítání starostkou Světlé Lenkou Arnotovou donesly děvčátka Klárka a Amálka prezidentu Klausovi veliké krásné sluníčko jako dárek od předškoláčků.

Zajímavými dotazy nešetřilo publikum prezidenta ani ve Světlé. „Jaký je váš názor na soutěže miss?“ zeptala se jedna slečna. „Tyto soutěže jsou produktem naší společnosti. Neposunou tě asi moc vysoko, ale je dobře, že jsou,“ popral se s otázkou Václav Klaus.

Jazz má nejraději

Jednoho chlapce zajímalo, jakou muziku má rád prezident. „Mám trochu strach, že poslouchám o kousek něco jiného, než ty. Kdybych měl vybrat, co si pustím do přehrávače, tak to bude jazz,“ reagoval prezident Klaus.

Další dotaz vznesla žena z publika, která se ptala, co hodlá Václav Klaus udělat s tím, že je bída, všechno se zdražuje a lidé jsou rozděleni na chudé a bohaté. „Zajistit, aby se každému dařilo stejně, to není ani možné, ani správné. Je třeba, aby naše země šla kupředu jako celek, a uchovala si schopnost pomoci těm, kteří si neumí pomoci sami,“ sdělil Václav Klaus.

„Řeč pana prezidenta se mi líbila, je dobře, že se zajímá o náš region,“ reagoval Josef Pajer ze Světlé.

„Pan prezident je mi velice sympatický,“ řekla Sára Lebedová z 9. třídy základní školy, která odcházela z náměstí s podepsanou fotografií.

„Mě podal prezident ruku,“ jásal jakýsi chlapec. Během autogramiádyVáclava Klause se šla s obyvateli Světlé osobně pozdravit paní Livia.

Prezidentský pár zakončil návštěvu Havlíčkobrodska prohlídkou světelských skláren.

V pondělí odpoledne navštívil prezidetský pár ještě Pelhřimovsko. V úterý pokračuje návštěvou Jihlavska a ve středu zakončí návštěvu kraje Vysočina na Žďársku.