„Neklouže to,“ hlásí ani ne tříletý Vojta, který jako první otestoval skluzavku v podobě červeného slona. „To se ještě musí uklouzat,“ chlácholil ho tatínek. „Ještě na slona!“ přeje si Vojta poté, co vyzkouší koníka na péru.

Kolem už se scházejí hosté, kteří se podíleli na realizaci hřiště a úpravách jeho okolí. Na své si tu přijdou všechny věkové kategorie, od dětí, které ocení skluzavku, pískoviště, houpačky nebo kolotoč, přes sportovce, kteří mohou využít dvě nová hřiště nebo lezeckou stěnu, po starší ročníky, pro které jsou připravené nové lavičky.

„Teď jsme v části pro starší návštěvníky. Tohle je skateboardový trenažér. Na přání občanů jsme ho přesunuli více ke kolejím,“ osvětlil účel podivné kovové konstrukce Miroslav Sommer, který zajišťoval stavební dozor nad touto akcí města. O praktické předvedení trenažéru se postaraly deváťačky z brodské Základní školy v Sadech, které dostaly za úkol hřiště otestovat.

Obavy místních

Výstavbu hřiště na Jihlavské provázeli protesty místních obyvatel, kteří se obávali, že dětské radovánky ještě zvýší hluk, kterým toto místo v sousedství rušné silnice a kolejí trpí. Vadilo jim také, že je město postavilo před hotovou věc a nekonzultovalo s nimi podobu hřiště. Trnem v oku jim byl zvláště altán umístěný v zadní části hřiště, který by mohl přitahovat problémovou mládež.

„Včera večer v tom altánu zrovna byla taková skupinka. Hřiště je pěkné, mám ale obavu, že takové dlouho nevydrží. Patnáctiletí výrostci se houpou na houpačkách pro malé děti nebo se točí na kolotoči. Když jim člověk něco řekne, jsou ještě drzí,“ popisoval místní starousedlík Jan Zuščic.

Maminky hodnotily

Maminky s dětmi se na hřišti zabydlely již před jeho slavnostním otevřením. „Už jsme tu byli. Je dobře, že tu udělali hřiště. Chválíme si stín, který tu je. V Brodě jsou jinak všechna hřiště na perném sluníčku. Něco se jim ale nepovedlo. Třeba támhleta pneumatika je úplně nanic,“ ukazuje jedna z přítomných maminek na zelenou houpačku s pneumatikou.

Přítomné maminky využívají přítomnosti hostů, kteří se podíleli na výstavbě hřiště, a upozorňují na sedáky dvou houpaček, které se nebezpečně protáčí. Architektka Eva Janešová, která hřiště navrhla, hned celou záležitost prověřuje.

„Doufám, že se na hřišti bude dále pracovat. Protože už si tu hrály děti, ví se, co bude ještě potřeba dodělat,“ řekla Janešová.

Vybudování nového hřiště v Jihlavské ulici přišlo na více než šest a půl milionu korun. Město Havlíčkův Brod dodalo necelé dva miliony korun, zbytek pokryla evropská dotace.

Zuzana Klementová