Žáci z Ledče nad Sázavou, Vilémova, Dolního Města a „domácích“ škol Lánecká a Komenského poměřili své síly a hlavně znalosti v pěti soutěžních disciplínách.

Těmi byly stavění zvířátek z víček od PET lahví do největšího EKO–ZOO na světě, otázky v kostce, běh na týmových lyžích, třídicí plachta a znalostní test.

U želvy z víček od PET lahví jsem našel čtveřici kluků ze světelské školy Komenského. „Kolik na želvu padlo víček, to jsme nepočítali, stavěli jsme ji více než čtvrt hodiny. Ale stavěla ji celá škola,“ prozradili Vojta Vavřička, Daniel Janák, Honza Holan a Pavel Dušátko.

Pro inspiraci, co všechno se nechá z plastových víček vyrobit, vystavili organizátoři z pelhřimovské Agentury Dobrý den tři metry vysoký obrázek žirafy, který z víček od „petek“ poskládali žáci školy v Košeticích na Pelhřimovsku.

Nejsem letadlo, jsem Air Force One

Těmito slovy uvedl své vystoupení muzikant hrající na 15 hudebních nástrojích současně, který zpestřil přestávky mezi soutěžemi.
Málokdo by ve vlasatém muži s kulichem na hlavě hledal světoběžníka Alexandra Zoltána, který se v 90. letech proslavil hraním na skleničky s vodou.

Kromě soutěžního klání si děti mohly zatipovat, například kolik kláves z počítačové klávesnice je v krabičce, nebo kolik váží balíček plastového odpadu.

Své znalosti o správném třídění odpadu mohli děti i kolemjdoucí prověřit na informačních panelech.

Koho už omrzelo namáhání mozkových závitů, mohl se vydovádět v modrém nafukovacím hradu.

Asi nejnáročnější disciplínou byla „třídicí plachta“. Rozhodčí vhodil na plachtu plastový míček a vykřikl, jaký druh odpadu tento míček představuje. Žáci po obvodu museli míček nakláněním plachty dostat míček do barvy, která přísluší barvě kontejneru, kam se daný odpad má správně vyhazovat. Časový limit? Jedna minuta.

„S plachtou to šlo dobře, několik míčků jsme nestihli, ale jinak všechny byly dobře,“ pochlubil se Matěj Kočí ze základní školy v Dolním Městě.
Klání vyhrála škola Komenského ze Světlé, která si jako hlavní cenu odnesla fotoaparát, druhou příčku obsadila škola z Vilémova, která obdržela dvě České knihy rekordů a dárky, na třetím místě skončili žáci z Ledče nad Sázavou, kteří dostali jednu knihu rekordů a dárky. Bramborová medaile připadla škole v Dolním Městě a pátá byla Lánecká ze Světlé.

Článek o Alexandru Zoltánovi přineseme v pondělním vydání Havlíčkobrodského deníku.