V těchto dnech začíná další ročník.

„Dávat první pomoc, to jsem zatím nikdy nepotřebovala, ale jestli bych to uměla, nevím,“ přiznala se Deníku na ulici třináctiletá školačka Alena Filipová z Havlíčkova Brodu. Na projektu se podílí společně kraj Vysočina, Český červený kříž a Zdravotnická záchranná služba. Je určen žákům osmých ročníků základních škol, kteří pod vedením zkušených záchranářů absolvují deset vyučovacích hodin.

„Z toho sedm hodin patří instruktorům Českého červeného kříže, kteří školáky seznámí se základy první pomoci teoreticky i prakticky. Další tři hodiny patří ukázkám práce Zdravotnické záchranné služby,“ vysvětlila ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže z Havlíčkova Brodu Jana Chlupáčková.

Jenom na Havlíčkobrodsku se do projektu zapojilo zhruba třicet škol s několika stovkami žáků. „Účast v projektu je dobrovolná, ale rok od roku sledujeme, jak zájem ze strany pedagogů stoupá. První rok o kurzy první pomoci měla zájem sotva desítka škol, dnes jich je nejméně jednou tolik,“ pochvaluje si Chlupáčková.

Do projektu se v Havlíčkově Brodě zapojila, kromě běžných základních škol, i Speciální škola U Trojice. „Žáci dokonce vytvořili zdravotnické družstvo a účastní se úspěšně tradiční soutěže Mladých zdravotníků,“ prozradila Chlupáčková. Jak zdůrazňuje, je to především zásluha instruktorů Českého červeného kříže, kteří dokážou přednášky z oblasti zdravovědy podat žákům velmi působivým způsobem, i profesionálních záchranářů. Možnost prohlédnout si zblízka zázemí zásahové sanitky je pro školáky zážitkem.