Stejně jako v několika dalších městech kraje uspořádala i tady bezplatnou a hlavně beztrestnou preventivní akci pro řidiče osobních automobilů. Uskutečnila ji ve spolupráci s několika partnerskými organizacemi na parkovišti před havlíčkobrodským supermarketem Lidl.

„Na jednotlivých stanovištích se řidiči dozvěděli, v jakém stavu mají motorový olej, brzdovou kapalinu, chladicí náplň, pneumatiky a lékárničku. Nechybělo ani porovnání měření rychlosti tachometru v autě s policejním radarem,“ řekl Zdeněk Procházka z jihlavské společnosti Sunoco–Transa. Právě její technici včera řidičům kontrolovali, nemají–li v motorovém oleji palivo či vodu.

Výsledky po telefonu

„Výsledky jim ale nesdělujeme na místě. Odebereme vzorky, u nás je laboratorně vyhodnotíme a nejsou–li výsledky optimální, kontaktujeme je telefonicky s příslušným doporučením,“ vysvětlil Procházka.

Okamžitý rezultát si ale řidiči vyslechli na všech ostatních stanovištích. Nejvíce negativních slov padlo u stanoviště s autolékárničkami.

Izotermické folie šoférům scházely

„Máte prošlé obvazy, doporučujeme koupit nové škrticí obinadlo. Má být šest centimetrů široké. Tohle je moc úzké, při jeho užití hrozí poškození cév zraněného. A také vám chybí izotermická fólie,“ sečetla Jaroslavu Konečnému z Havlíčkova Brodu Michaela Endrlová z občanského sdružení Farg. Současně podotkla, že kontrolou prošli i řidiči, jejichž lékárnička je ve stávající podobě prakticky na vyhození.

„Jsem tu poprvé. O této akci jsem slyšela včera ráno v rádiu, a protože jsem byla nedaleko, k Lidlu jsem si to zamířila. A rozhodně jsem nelitovala,“ řekla Petra Králová z Pardubic, která na Brodsko a na Vysočinu jezdí pracovně.

V jejím novém služebním voze mizí podezřele moc oleje a brzdové kapaliny. „Záleží také, jak s tím jezdíte. Litr oleje na osm tisíc kilometrů je ale opravdu moc,“ upozorňuje ji technik společnosti Sunoco–Transa.

Na dalším stanovišti zkontrolovali Petře Králové pneumatiky. „Vypadají dobře, žádné nerovnoměrné ojetí. Máte je sjeté jen o milimetr,“ chválí stav jejího vozu technik Jan Fejt z firmy BestDrive.

Setkal se tu ale i s méně vzornými řidiči. „Někteří jezdí i na patnáct let starých pneumatikách. Měli jsme tu také výtečníky, kteří jezdí jen s milimetrovým vzorkem. Lidé to teď před zimou neřeší. Říkají si, že to vydrží. Častým problémem je i špatná geometrie. Projedou hlubokým výmolem a pak se diví, že se jim pneumatiky na jejich autě sjíždějí nerovnoměrně,“ sdělil Fejt.

Lékárničku měla řidička Králová v naprostém pořádku. Obsahuje všechno, co má lékarnička mít, a to od prvního ledna příštího roku.

Dobře dopadla i kontrola chladicí náplně v jejím voze. Zbývá už jen porovnání tachometru s policejním radarem. „Řidička jela dvacítkou, radar zaznamenal osmnáct kilometrů v hodině. Odchylka je přípustná a také obvyklá,“ popsal výsledek zkoušky mladý dopravní policista.

Nesmrtelné auto

Vzorní i méně pečliví řidiči se v pondělí v Havlíčkově Brodě mohli pokochat i světlezeleným závodním speciálem značky Hummer, který parkoval hned vedle kontrolních stanovišť.

Závodní auto z dakarského týmu Marka Spáčila má za sebou ostré závodní starty i doprovodné mise v Tunisu, Maroku i na Islandu, a může se pochlubit tím, že je, na rozdíl od většiny běžných vozů, které včera prošli v Havlíčkově Brodě bezplatnou kontrolou, skoro nesmrtelné.

Zuzana Klementová