„Tato vodní překážka byla kvůli obtížnosti připravena nad rámec našeho závodu, do jeho výsledku se nepočítala,” řekl starosta obce a startér dramatické traktorové bitvy Miroslav Štědrý.

Celé odpoledne se traktory brodily přes potok, překonávaly umělé i přírodní překážky, couvaly do pomyslné garáže a poměřovaly svoji tažnou sílu, poslední disciplínou zajímavého klání byl sprint, jízda po louce na plný plyn.

„Klobouk dolů před organizátory, připravili všestrannou soutěž a zajímavé odpoledne pro diváky. Mým koníčkem jsou motory, ale nemám na to, abych závodil motokross, objíždím proto se svým traktůrkem podobné závody, nedávno jsem startoval v Rudě u Velkého Meziříčí, přišly tam asi tři a půl tisíce diváků, i tady je dost fanoušků a všichni se měli na co dívat,” uvedl Martin Havelka ze Škrdlovic, majitel nejmenšího stroje v celém startovním poli.

Havelkovi traktůrek o síle 6,5 koňských sil pomáhá udržovat zeleň ve dvanácti obcích na žďársko-brodském pomezí. Sestrojil si ho sám z téměř dvacet let staré sekačky. Mašina působí profesionálně, rozhodně není z rodu kuriozních vehiklů.

Hrdinkou dne se stala babička Marie Kodrasová díky bravurnímu řízení zahradní frézy, byť do svahu vyjela jen díky síle paží pohotových diváků, kteří její dvoutakt na kopec vytlačili.

Krev v žilách doslova vystydla při nehodě domácího Josefa Vacka, jehož traktor se při přejezdu muldy postavil na zadní, drahnou chvíli trčel kolmo vzhůru na dvou kolech a zpátky na čtyři mu pomohla až technická četa. Přesto i on dojel do cíle.

Nejvíc práce měl Vackův syn Milan. Co se komu při modlíkovské rallye utrhlo, hned posvařoval, spojit musel například i rám traktorové motorky z Vilémova, která se doslova rozlomila při pokuse na řetěze utáhnout devět tun těžký americký kolos John Deere.

Ivo Havlík