Své hlasy jim dají i lidé ze severozápadních oblastí havlíčkobrodského okresu. Není bez zajímavosti, že voliči mezi kandidáty najdou i jména čtyř známých českých političek.

Silná čtyřka

Konkrétně pak Lucie Talmanové z ODS, Olgy Zubové z Demokratické strany zelených, Jany Volfové, která nastoupí v dresu Suverenity a také Michaely Šojdrové, úřadující předsedkyně křesťanských demokratů.

Posledně jmenovaná shodou okolností právě včera zavítala na Havlíčkobrodsko. Zavítala do Herálce a do Věže, kde se setkala s představiteli tamních obecních samospráv.

„Čtrnáct let poslanecké práce je čtrnáct let práce pro Českou republiku. Doma se proto cítím u nás všude,“ odpověděla Šojdrová na otázku Deníku, proč kandiduje právě na Kutnohorsku a Havlíčkobrodsku. Nezaskočil ji ani poměrně vysoký počet kandidátů. „Kutnohorsko je krásnou oblastí republiky. Nedivím se, že ji chce v Senátu zastupovat tolik lidí,“ prohlásila Šojdrová. Favorita senátních voleb tipovat ale nechtěla. „Myslím si, že do druhého kola postoupí na Kutnohorsku jeden muž a jedna žena,“ řekla Šojdrová.

Politolog Pavel Plíšek předpokládá, že v senátních volbách, Kutnohorsko nevyjímaje, zvítězí pravicoví kandidáti, a to těsnou většinou.
„Velmi bude záležet na volební účasti. Pravicoví voliči jsou voliči disciplinovaní. Dá se předpokládat i jistá volební setrvačnost související s výsledky voleb do Poslanecké sněmovny,“ konstatoval Plíšek.

Největším soupeřem pravicových kandidátů budou podle Plíška komunisté. „Socialisté i lidovci jsou stále velmi pasivní. Nesetřásli předcházející volební neúspěch a nenabízejí žádné výrazné osobnosti. Komunisté mají velkou šanci získat i hlasy nespokojených státních zaměstnanců, kteří se cítí být ohroženi stávající politikou ekonomických škrtů vlády,“ uvedl Plíšek.

Volební účast dosáhla při senátních volbách v roce 2004 na Kutnohorsku pouhých 28 procent. Lidé tehdy ale vybírali pouze ze sedmi kandidátů. Do druhého kola tehdy postoupili pozdější senátor Bedřich Moldan z ODS a Běla Hejná z ČSSD.

„Volil jsem vždycky, budu proto volit i v těchto volbách,“ řekl Jaroslav Ptáček, technik z Ledče nad Sázavou. „Je dobře, že kandidátů je víc, alespoň má člověk z čeho vybírat. Myslím si, že lidi zvolí někoho z levice. ODS a TOP 09 se jim už zajídají,“ tipl si Ptáček.

V obvodu Kutná Hora kandidují:
1. Ing. Jaromír Strnad, 45 let, ČSSD, místrostarosta města, Čáslav
2. Ing. Oldřich Doležal, 57 let, NK, vodohospodářský odborník, Hulice
3. PhDr. Olga Zubová, 51 let, DSZ, předsedkyně strany, Kutná Hora
4. Stanislav Veselý, 60 let, KSČM, jednatel firmy, Petrovice
5. Ing. Josef Mrocek, 55 let, Koruna Česká, předseda družstva, Kutná Hora
6. Marie Matyášová, 63 let, SPOZ, ekonomka, Kutná Hora
7. Ing. Michaela Šojdrová, 46 let, KDU–ČSL, zahradní architektka, Kroměříž
8. MUDr. Zdeněk Nováček, 55 let, TOP 09, lékař, Čáslav
9. Mgr. Jana Volfová, 52 let, Suverenita, učitelka, předsedkyně SDŽ, Praha
10. Ing. Milan Vodička CSc., 61 let, Svobodní, Říčany
11. Ladislav Exner, 46 let, VV, Kutná Hora
12. Ing. Lucie Talmanová, 42 let, ODS, chemička, Praha