Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům na půli cesty už má druhý chráněný byt

Havlíčkův Brod – Druhý chráněný byt pro klienty z dětských domovů a výchovných ústavů otevřela v Havlíčkově Brodě nezisková organizace Centrum J. J. Pestalozziho, o. p. s. v rámci služby Dům na půli cesty.

24.9.2010
SDÍLEJ:

Nový chráněný byt v centru Havlíčkova Brodu vymalovali a uklidili sami klienti v rámci ergoterapie (léčby prací). Po dobu svého pobytu jsou povinni dodržovat přesně daný domovní řád. Jinak by museli byt opustit.Foto: Zuzana Kalvodová

„V současné době můžeme nabídnout našim klientům přístřeší ve dvou bytech s celkovou kapacitou osmi lůžek,“ informovala Zuzana Kalvodová, sociální pracovnice a zároveň vedoucí služby Domu na půli cesty.

Jak zdůraznila, podařilo se další byt získat díky dobré spolupráci s městem Havlíčkův Brod, které Centru potřebný byt pronajalo.

Na výzdobě a úklidu bytu se podíleli sami klienti v rámci erogoterapie (léčby prací). „Klienti sami celý byt vymalovali, uklidili, natřeli radiátory apod. Postupně se daří získat i základní bytové vybavení pomocí finančních příspěvků od nadací,“ prozradila sociální pracovnice.

Sociální služba Dům na půli cesty se zaměřuje na klienty věkové kategorie osmnáct až 26 let. „Klienti přicházejí vesměs z dětských domovů, výchovných ústavů, ale i z pěstounské péče nebo z rodin, kde nepanuje zrovna harmonické prostředí, kde se vyskytují různé sociálně patologické jevy“ vysvětlila Zuzana Kalvodová.

Připravují krizové centrum

Jak Zuzana Kalvodová během rozhovoru zdůraznila, klienti užívající chráněný byt jsou povinni dodržovat daný domovní řád a dohodnuté podmínky. V opačném případě jim hrozí i možnost, že budou muset bydlení opustit.

„V poslední době jsme tu bohužel měli i jeden takový smutný případ, kdy jsme se museli s klientem rozejít,“ podotkla sociální pracovnice.
Finance na svoji činnost získal havlíčkobrodský Dům na půli cesty z peněz Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
Získal je v rámci individuálního projektu a to prostřednictvím kraje Vysočina. Kromě chráněného bydlení nabízí Centrum J. J. Pestalozziho i ambulantní služby.

Pomoc sociálně právní i psychologické poradenství. Do budoucna uvažuje otevřít i krizové centrum. Takové zařízení na Vysočině dosud chybí.

„Ale z naší praxe například na Pardubicku vidíme, že je velmi potřebné. V poslední době se tam výrazně zvyšuje počet klientů, kteří hledají radu a pomoc. Nejčastějším problémem který klienty trápí jsou mimo jiné neutěšená ekonomická situace a veliké dluhy. To jak dluhy rodin našich klientů, tak i jich samotných,“ upřesnila Zuzana Kalvodová

Kdo byl Jan Jindřich Pestalozzi
Johann Heinrich Pestalozzi (12. ledna 1746 – 17. února, 1827) byl významným švýcarským pedagogem a výchovným reformátorem. Mimo to působil jako filozof, filantrop, politik a školní a sociální reformátor. Po Janu Amosu Komenském se jedná o jednu z nejvýznamnějších postav moderní světové pedagogiky. Svoje pedagogické snahy věnoval hlavně výchově sirotků a dětí ze sociálně vyloučených rodin. Po Johannu Heinrichovi Pestalozzim je pojmenována i Střední pedagogická škola J. H. Pestalozziho v Litoměřicích.

Autor: Štěpánka Saadouni

24.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení