To vše zahrnoval Den pro zdraví našich nejmenších pořádaný v rámci celorepublikové kampaně Akce řetěz ke Světovému týdnu kojení.

Konal se ve středu v havlíčkobrodském hotelu Slunce, pořadatelem bylo Mateřské centrum Zvoneček ve spolupráci s nemocnicí v Havlíčkově Brodě.

„O dni pro nejmenší jsem se dozvěděla od kamarádky. Zaujaly mě hlavně přednášky, například na téma pohybové výchovy dítěte a rehabilitace,“ prozrazuje mladá maminka Tereza, která se zájmem očekávala i přednášku na téma kojení lékařky Magdaleny Weberové-Chvílové z brodské nemocnice.

Když se babičky semknou

„Paní doktorka mi moc pomohla, když jsem porodila a rozhodla se dítě živit jen mateřským mlékem. Hlavně babičky se semkly a radily mi, co mám dělat. Upřímně řečeno, vesměs to byly neuvěřitelné hlouposti a pověry. Jen díky podpoře paní doktorky Weberové se mi podařilo prosadit svou, že výživa mého dítěte je jen má osobní věc,“ svěřuje se mladá maminka.

Akce řetěz se v Havlíčkově Brodě koná každý rok, jen letos se organizátoři rozhodli vybrat jiné prostory. Místo KD Ostrov to byly salonky hotelu Slunce.

„Ty důvody byly jak finanční, tak i vedené snahou nabídnout maminkám něco nového a jiného. Akci jsme proto zahájili vystoupením břišních tanečnic, pozvali jsme kadeřnici i kosmetičku,“ informovala za organizátory ze Zvonečku Anna Doleželová. Nechyběla ani odborná přednáška nazvaná Laskavá péče o miminko, věnovaná především zdravotním sestrám.

Pořadatelé pamatovali jak na dospělé, tak i děti. Zatím co maminky poslouchaly odborné přednášky nebo užívaly služeb wellnes centra, o jejich děti bylo postaráno v herně.

Stálí sponzoři to vzdali

Letos se také Zvoneček rozhodl pozvat i děti z mateřských škol a připravil pro ně originální výstavu plyšových medvídků. V rámci akce určené maminkám a dětem Zvoneček podpořil i některá občanská sdružení, která mají potíže s financemi. Například občanské sdružení Metoděj určené dětem s metabolickou poruchou. „Maminky ze Zvonečku věnovaly Metoději svoje rukodělné výrobky, které sdružení může prodat v dražbě,“ vysvětluje Doleželová. Další výrobky věnovaly maminky ze Zvonečku sdružení Nedoklubko, které pomáhá nedonošeným dětem a jejich maminkám.

Akci Den pro zdraví našich nejmenších připravovali organizátoři několik měsíců. Snad největší problém byly peníze. „Měli jsme stálé sponzory, kteří nás po letech bohužel odmítli. Naštěstí se nám podařilo oslovit nové a letos poprvé nás podpořilo i město Havlíčkův Brod, tak snad celá akce neskončí velkým prodělkem,“ doufá Anna Doleželová.