Ty se od klasických automatů liší hlavně tím, že na nich lze v jedné hře vsadit i více než sto korun. Návrh rady města na jejich zpoplatnění na svém pondělním zasedání definitivně schválilo zastupitelstvo.

Vybrané peníze by mohly být vítanou injekcí do rozpočtu, od prvního října by totiž mohly do městské kasy přitéct až dva miliony korun ročně v závislosti na počtu videoloterijních terminálů. Ten ale radní prozatím přesně neznají. Předběžné odhady se pohybují mezi padesáti až sto přístroji.

„Město se rozhodlo pro sazbu v plné výši podle zákona, což pro provozovatele heren znamená, že za každý přístroj budou muset zaplatit pět tisíc korun za čtvrt roku,“ uvedl starosta města Jan Tecl.

Havlíčkův Brod s největší pravděpodobností nezůstane jediným městem v okrese, kde budou videoterminály zpoplatněny.

Sedm přístrojů zjistili při kontrole úředníci i ve Světlé nad Sázavou. A i tam se radnice rozhodla vybírat za ně maximální povolenou taxu. Ta činí dvacet tisíc korun ročně za jeden terminál.

„Vyhlášku chceme zavést, musí ji však ještě schválit zastupitelstvo,“ prozradila starostka Světlé Lenka Arnotová. Zastupitelstvo tento bod projednávalo včera večer na svém zasedání. Návrh by mohl také platit od října.

Na přetřes přijde zpoplatnění výherních přístrojů zřejmě i v Chotěboři. Ve městě pod Železnými horami sice případné zavedení nové vyhlášky doposud neprojednávali, ale podle starostky Elišky Pavlíkové tomu tak možná bude v některém z nejbližších zasedání. „Určitě se k tomuto bodu v brzké době na zastupitelstvu dostaneme,“ potvrdila Pavlíková.

Miroslav Včela