Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štáflova chalupa žije přečtenými knihami

Havlíčkův Brod - Štáflova chalupa prožívá první podzim v novém vztahu. Zařadila se mezi osmatřicet významných budov, které vláda letos vyhlásila národními kulturními památkami.

2.10.2010
SDÍLEJ:

Od počátku roku patří Štáflova chalupa mezi 236 národních kulturních památek České republiky. Foto: Ivo Havlík

Nevšední historická stavba v ulici Barbory Kobzinové na svém místě stojí pod popisným číslem 2015 od druhé poloviny 16. století. Od roku 1992 je cenným architektonickým vlastnictvím města, které se postaralo o úplnou rekonstrukci.

V roubeném jádru byl objeven povalový strop, černá kuchyně a starobylá dýmná místnost s horním větracím otvorem pro odchod kouře, která dům zařadila do skupiny nejstarších dochovaných staveb na Vysočině. Jde však o ojedinělý doklad středověkého typu dřevěného domu v Čechách vůbec.

Zmýlená většiny turistů

„Krásou chalupy se lze kochat nejen zvenčí, ale také zevnitř. To především díky našemu antikvariátu, do něhož chodí nikoli jen ustálený okruh přátel přečtených knih. Zatímco v létě běžným knihkupectvím zákazníků ubývá, nám přibývá. Často to jsou turisté, návštěvníci Havlíčkova Brodu. Někteří však mají mylnou představu, že vcházejí do rodného domu výtvarných umělců Otakara a Arnošta Štáflových, jejichž dílo připomínáme ve speciální vitríně,” říká Igor Domkář.

Antikvář oceňuje dobrý vztah knihkupectví s brodskou radnicí, která chápe, že knihy jsou tím nejlepším, co může národní kulturní památka tohoto druhu nabízet.

Abychom uvedli na pravou míru omyl četných turistů, připomeňme, že své jméno chalupa získala podle rodu, který ji zdědil.

Dynastie Štáflů se na pomezí Čech a Moravy dostala do podvědomí zejména díky tvorbě malíře Arnošta Štáfla a grafika Otakara Štáfla. Právě na jejich kulturní tradici před devíti lety navázal antikvariát.

Známějším z výtvarné dvojice je Otakar Štáfl. Narodil se 30. prosince 1884 v Německém Brodě. Jeho otec Josef Štáfl byl řezbářem, mimo jiné vyřezal i známého brodského Hnáta. Otakar studoval na brodském gymnáziu, které však s nesouhlasem rodičů v roce 1903 opustil. Odešel do Prahy a byl přijat do krajinářské školy Ferdinanda Engelmüllera.

Proslul jako malíř Tater. Jejich krásu zachytil nejen v nesčetných akvarelech, ale i v monumentálních olejích. Dva obrazy s motivy z Vysokých Tater dokonce vyšly na poštovních známkách. Štáfl nezapomínal ani na rodnou Vysočinu. Mezi jeho nejoblíbenější motivy patřily vršky mezi Zbožicí a Horní Krupou a Chotěbořsko. Umělcův život skončil tragicky; 14. února 1945 jeho ateliér na pražských Vinohradech trefila bomba amerického náletu. V troskách domu v Mánesově ulici číslo 20 manželé Štáfl s manželkou zahynul.

V chalupě dvacet let žil Arnošt „Ára“ Štáfl. Narodil se 3. prosince 1909 v Chotěboři. Když mu byly čtyři roky, rodina se přestěhovala do Vídně a po vyhlášení samostatnosti republiky v roce 1918 se vrátila do tehdejšího Německého Brodu do chalupy k babičce. Arnošt po měšťance absolvoval brodskou obchodní akademii.

V Praze vystudoval krajinářskou školu u profesora J. Kutmana. Podnikl studijní cesty na Podkarpatskou Rus a k moři do Chorvatska. Nalezl svůj osobitý malířský výraz – věnoval se kresbě dřívkem, kolorované kresbě, oleji, pastelu, špachtli, ex libris. Řadu námětů mu poskytla Českomoravská vrchovina. Malíř zemřel v roce 2003 ve věku požehnaných 93 let.

Ivo Havlík

2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení