A po kladné zkušenosti s jejich provozováním by se výhledově v následujících čtyřech letech mohly v okresním městě objevit zhruba další tři stovky přístrojů. Další část městské zástavby v činžovních domech by totiž mohly pokrýt komunitní komposty.

„Podpora ze strany města by mohla spočívat ve vybudování zařízení ke kompostování, nebo alespoň k pomoci s jeho stavbou. Předpokladem je uzamykatelné zařízení s omezeným počtem uživatelů a dobrovolným správcem. Z technického pohledu jde o sadu kompostérů za plotem, nebo oplocený klasický kompot,“ uvedla tisková mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.

Uvažované další rozšíření počtu komunitních kompostáren je v souladu s městským Plánem odpadového hospodářství.

Několik výhod

„Výhod má totiž hned několik. Pro uživatele je to hlavně jeho blízkost, využívání vzniklého substrátu a možnost ovlivnit jeho kvalitu. I z hlediska města jde o zajímavou záležitost. Uspoří se provozní náklady z rozpočtu a občané jsou vedeni k přemýšlení nad odpady,“ dodala Doležalová. Radnice proto na svých internetových stránkách připravila anketu pro potencionální zájemce o tuto problematiku.

V ní mají obyvatelé Havlíčkova Brodu možnost se vyjádřit, zda by chtěli kompost využívat, zda by byli ochotni se o něj starat, nebo jestli by měli zájem o občasné zapůjčení stroje k drcení větví. Anketní lístky lze odevzdat do konce roku 2010 a další realizace projektu bude podle radnice záviset pouze na jejích výsledcích.

Miroslav Včela