Na louku za fotbalovým hřištěm přišlo odpoledne několik desítek dětí a rodičů s draky koupenými v obchodě, nebo také s vlastními výtvory. A všichni, kteří dorazili, tak nemuseli litovat, přestože zpočátku kvůli slabému větru dalo práci dostat barevné krasavce do vzduchu. Když už ale vzlétli, stálo to za to.


Draky pouštěli už posedmé

„Je to pro nás již tradiční záležitost, vynechali jsme pouze minulý rok, protože bylo deštivé počasí. Je ale vidět, že akce i posedmé slaví úspěch a všichni se dobře baví,“ usmívala se duchovní matka celé akce, Jiřina Novotná, která pracuje jako vedoucí Mateřské školky ve Ždírci nad Doubravou.

A skutečně. Bavily se děti a leckdy s draky zápasili i rodiče. Hlavně tatínkové, kteří se díky této lidové zábavě opět alespoň na několik okamžiků navrátili do svých dětských let.

„S tátou chodíme pouštět draky docela často a brzo vyrobíme většího draka,“ pochlubil se pětiletý Nikolas Mastil ze Žďírce nad Doubravou, který také běhal se šňůrkou v ruce po louce s lesy Ranského masivu, hrajícími podzimními barvami v zádech.

Vedle diplomů, pečených buřtů a horkých brambor vytahovaných z ohně měl na všechny čekat ještě jeden bonus – osmnáctimetrový čínský drak. Ten se ale do vzduchu nakonec nevznesl.

„Je to má vlastní výroba. Bohužel to ale vypadá, že se nám ho zvednout nepodaří,“ posteskl si jeho výrobce Vladimír Šrámek z Havlíčkovy Borové. A opravdu. Menší letci se již třepotali pod modravým nebem, ale největší létající atrakci celého odpoledne slabší vítr zvednout nedokázal.

Ani to ale nemohlo povedený den zkazit. „Za rok se tu určitě sejdeme znovu,“ usmívala se na závěr hlavní organizátorka Jiřina Novotná.

Miroslav Včela