A shodně připouštějí, že jejich původní a poměrně velké obavy se v průběhu této maturity „nanečisto“ rychle ztratily. „Jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet. Je to zkušenost navíc a teď už vím, co mě při ostré maturitě na jaře příštího roku čeká,“ usmála se Zdena Závětová ze Světlé nad Sázavou, studentka maturitního ročníku technického lycea.

V průběhu generální zkoušky si vyzkoušela maturitu nejen z českého jazyka a matematiky, ale i z cizího jazyka. V jejím případě angličtiny. „Už teď jsem ale rozhodnutá, že si k češtině přidám v příštím roce matematiku a ne angličtinu. Chtěla bych totiž pokračovat ve studiu na vysoké škole technického typu,“ svěřila se Zdena.

Prakticky stejně hovořil i student čtvrtého ročníku oboru stavitelství Martin Souček z Pelhřimova.

Času bylo dost

„Mám ze zkoušky dobrý pocit, myslel jsem si, že to bude těžší. Ani jsem nevyčerpal stanovený čas, který jsme měli na jednotlivé části maturity vyměřený. Skončil jsem vždycky zhruba půl hodiny před závěrem zkoušek,“ svěřil se Martin, který si na jaře k češtině přidá místo cizího jazyka také matematiku. Také on chce totiž pokračovat na technice.

Jana Sedláková z Přibyslavi, spolužačka Zdeny Závětové ze čtvrtého ročníku technického lycea, ale ještě rozhodnutá, zda si k povinné češtině přidá matematiku, nebo angličtinu, zdaleka není.

„Rozmyslím si to. Lákalo by mě totiž i vysokoškolské studim češtiny na pedagogické fakultě,“ naznačuje své pomaturitní plány Jana.
Uvedení studenti, stejně jako Ladislav Fiala, ředitel Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě, shodně přivítali skutečnost, že stávající ministr školství definitivně rozhodl o konání státních maturit.

„Sám za sebe mohu konstatovat, že jsem rozhodnutí ministra školství přivítal. Jsem příznivcem státní maturity, nepopírám ale, že mám k celému procesu výhrady. Především pak organizačního a administrativního charakteru,“ řekl Fiala a dodal, že po čtrnácti letech diskuzí o podobě středoškolských maturit, je konečně jasno.

Generální zkouška proběhla na havlíčkobrodské průmyslovce v podstatě hladce. Maturitu si podle zástupce ředitele školy Marcely Rumlové vyzkoušelo 46 studentů oboru stavebnictví a 23 studentů technického lycea.

„Výsledky generální zkoušky se naši studenti dozvědí nejpozději třetího listopadu. Do patnáctého listopadu pak musejí podat přihlášku k ostré maturitní zkoušce,“ vysvětlila Rumlová.