Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace po volbách je ve městě nepřehledná

Přibyslav – O podobě nové radniční koalice v Přibyslavi může rozhodnout hlas jediné zastupitelky za KSČM, která byla zvolena do nového zastupitelstva.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Za dva týdny by se obyvatelé Přibyslavi měli dočkat obnovy silničního přechodu u pomníku sv. Václava. Ten vedl přes nejfrekventovanější silnici v centru města, a to směrem k samoobsluze, kam chodí nakupovat lidi prakticky z celé Přibyslavi. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Pozice stávajícího starosty města Jana Štefáčka je více než nejistá, neboť jeho SNK Přibyslav disponuje v patnáctičlenném zastupitelstvu pouze dvěma mandáty.

„Probíhají intenzivní jednání a prozatím se formují dvě uskupení. První tvoří ODS a Nezávislí pro Přibyslav, druhé ČSSD, KDU-ČSL a SNK Přibyslav. Vtip je v tom, že obě tato uskupení mají v této podobě jen po sedmi hlasech. Rozhodnout tedy může právě zastupitelka za KSČM,“ řekl Deníku důvěryhodný zdroj.

Přibyslavská ODS se proto snaží získat na svoji stranu lidovce. Potvrzuje to dopis lídra vítězné ODS Martina Kamaráda členům a kandidátům KDU-ČSL. Text dopisu je teď zveřejněn na serveru lepsipribyslav.cz. „Domnívám se, že by byla škoda nevyužít možnosti sestavit silný tým, který ctí též křesťanské a konzervativní hodnoty. Myslím si, že takováto spolupráce může být nejen ku prospěchu města, ale i ku prospěchu KDU­ČSL, pro kterou může být důležitým odrazovým můstkem pro setrvání a posílení na politické scéně v Přibyslavi,“ uvádí v dopise mimo jiné Kamarád.

Nejistá pozice

Ve městě se v současné době diskutuje také o nejisté pozici stávajícího místostarosty Michaela Omese (KDU-ČSL), který údajně uvažuje o své rezignaci. „Prozatím se k tomu nechci vyjadřovat, jednání stále probíhají,“ řekl Omes.

Ke změnám na postech starostů může ale dojít i ve Světlé a Ledči nad Sázavou. Jan Tourek, lídr koaličního uskupení KDU-ČSL a Nezávislých, potvrdil, že uskupení usiluje o starostenský post. „Ale rozhodně to není podmínkou při vyjednávání koaliční spolupráce s našimi potenciálními partnery,“ sdělil Tourek.

Nepřehledná povolební situace panuje v Ledči nad Sázavou.

SNK stávajícího starosty Stanislava Vrby skončilo ve volbách až druhé a v pozici prvního muže města by se mohl objevit Jaroslav Doležal z vítězné ČSSD, popřípadě Pavel Vrbka, nebo Zdeněk Tůma (oba SNK).

Naopak zcela jasno je už v Chotěboři. Vítězná ČSSD se dohodla s druhými občanskými demokraty. „Funkci starosty obsadí zastupitel zvolený za ČSSD, místostarostu bude vykonávat zastupitel zvolený za ODS. Další tři místa členů rady města budou zastávat zastupitelé zvolení za ČSSD, zbývající dvě místa členů rady města obsadí zastupitelé zvolení za ODS,“ oznámil rozhodnutí komunálních politiků Milan Stránský z ČSSD.

Problémy s obhájením dosavadních starostenských pozic nebudou mít s největší pravděpodobností ždírecký Jan Martinec z SNK Ždírec, jeníkovský Pavel Kopecký z ODS, nebo haberský Jiří Rainiš z SNK, všichni lídři vítězných politických uskupení ve svých městech.
Také na některých obecních úřadech havlíčkobrodského okresu dojde ke změnám.

Někteří vesničtí starostové si po čtyřech letech v úřadu budou muset hledat nové zaměstnání, jiní se rozhodli už se o nejvyšší pozici „prvního muže, či ženy obce“ nadále neucházet.

Jeřišno i Sobíňov

„Cítím se mizerně. Zatím nevím, co budu dělat, pravděpodobně skončím na úřadě práce,“ uvažuje nyní již bývalý starosta Jeřišna na Chotěbořsku Pavel Jecha, který v komunálních volbách jako jeden z mála starostů v Podoubraví neuspěl.

Jak dodal, nemá zatím ale moc času nad svou momentální situací přemýšlet. „Musím dotáhnout do konce některé investiční akce, například plynofikaci obecního úřadu, pak se uvidí,“ říká Pavel Jecha.

Stejně tak neřeší, zda za svůj odchod ze starostenského postu dostane odchodné a v jaké výši. „Údajně by to mělo být asi pět, nebo šest starostenských platů, ale přesně to skutečně nevím, neřeším to, netuším, mám teď úplně jiné úřední starosti,“ mávl rukou Jecha.

Z vlastní vůle se rozhodl dát vale vedení radnice v Sobíňově na Ždírecku Václav Ležák. „Rozhodl jsem se už nekandidovat. Jsem už tři měsíce důchodce, chci si užít klidu. Pravděpodobně se budu věnovat třeba obecní kronice,“ konstatoval Václav Ležák a dodal, že rád a ochotně předá vedení radnice někomu jinému. „Jeden typ na nového starostu bych měl, je to takové moje malé přání. Nahlas to zatím říkat nebudu. Je to člověk velmi schopný a šikovný, ale musí chtít také on,“ poznamenal Václav Ležák.

Dilema

Velké dilema řeší v těchto dnech starostka obce Stříbrné Hory na Přibyslavsku Marie Kolláriková. Původně krátce uvažovala, zda nemá kandidovat vůbec, pak se rozhodla, že bude jen řadovou členkou zastupitelstva, nakonec jí „hrozí“, že se své starostenské židle jen tak nezbaví.

„V komunálních volbách bylo zvoleno prakticky původní zastupitelstvo, které prohlašuje, že do vedení obce nepůjde, jestli zase nebude starostkou Marie Kolláriková. Na jedné straně taková důvěra potěší, ale já už byla rozhodnuta, že starostkou být nechci. Mám už určitý věk, starostování není legrace, časem vás to začne zmáhat, ty neustálé dohady s úřady, žádosti o peníze, navíc vám nikdo nepomůže. Starosta na vesnici si musí se vším poradit sám. Včera jsem zase řešila nějaké problémy, tak nevím, jestli budu ve vedení obce pokračovat. Ale musím se nějak rozhodnout,“ povzdechla si Kolláriková.

Jaromír Kulhánek, Štěpánka Saadouni

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Ilustrační foto.

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení