Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice připravuje čtyři hospicové pokoje

Havlíčkův Brod – Čtyři pokoje pro hospicovou péči připravuje nemocnice v Havlíčkově Brodě. První klienty by mohly přijmout asi v polovině příštího roku.

27.10.2010
SDÍLEJ:

Hospic je potřeba. To říká i současný ředitel Domova důchodců Ždírec u Polné Miroslav Svatoš. Populace stárne, seniorů přibývá, jejich zdravotní stav se s věkem rychle zhoršuje.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Na projektu zřízení hospicových lůžek v současné době intenzivně pracujeme, probíhají jednání s krajem Vysočina i s Ministerstvem zdravotnictví. Zřízena by měla být v bývalém pavilonu staré chirurgie, který v současné době slouží Domovu důchodců ze Ždírce u Polné,“ říká mluvčí nemocnice Petra Černo.

Projekt zřízení hospicových pokojů v bývalé chirurgii podporuje i současný ředitel tohoto domova Miroslav Svatoš. „Naše budova zatím funguje pouze jako tradiční domov důchodců, o hospicu se bude jednat. Ale podle mého názoru by to bylo zařízení velmi potřebné, už s ohledem na stáří a zdravotní stav našich klientů. Jejich věkový průměr je zhruba 78 let, ale máme zde i klienty jejichž věk se blíží stovce, dokonce i starší,“ konstatuje Svatoš. Otevření hospice v Havlíčkově Brodě by uvítala i ředitelka domova důchodců U Panských Hana Hlaváčková.

Konkrétně na Havlíčkobrodsku žádná taková služba, přesněji řečeno, stálý kamenný hospic, není. Nejbližší takový hospic je v Novém Městě na Moravě v léčebně dlouhodobě nemocných na Buchtově kopci, který provozuje Hospicové hnutí Vysočina. Toto občanské sdružení nabízí ale také domácí hospicovou péči na Žďársku a v Jihlavě.Domácí hospicovou péči v Havlíčkově Brodě poskytuje také Oblastní charita.

Jednají s pojišťovnami

„S hospicovými lůžky se počítalo již při rekonstrukci objektu, takže zázemí je přichystáno. Půjde o čtyři pokoje, v každém pokoji bude jeden klient plus jejich takzvaný doprovod. Pokud budou všechna jednání s pojišťovnami úspěšná, mohla by začít fungovat v druhé polovině příštího roku. Péči bude zajišťovat nemocnice, projektu se ujala lékařka. Magdalena Chvílová-Weberová,“ upřesňuje mluvčí Petra Černo. Podle ředitele domova důchodců Miroslava Svatoše by pro hospicovou péči měli být vyhrazeny pokoje v přízemí kde jsou nyní ubytováni méně mobilní klienti.

Hospic je určený klientům v konečné fázi života.Vychází ze zkušenosti, že existuje rozdíl mezi špatnou a kvalitní péčí o umírající. Umírání nemusí být provázeno strachem, bolestí a nesmyslným utrpením. Nejčastějším typem hospicové péče u nás je především péče domácí. Dobrovolníci domácí hospicové péče nabízejí rodinám, které se rozhodly pečovat o své umírající blízké doma, komplexní služby, péči o nemocné, poradenství, půjčování pomůcek, doprovázení a další služby. Tato péče, při níž mohou asistovat i zdravotníci, je péčí hrazenou dle ceníku.

Autor: Štěpánka Saadouni

27.10.2010
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení