V náročné konkurenci šestnácti dvoučlenných týmů stanuli kynologové z Vysočiny na prvním místě.

Havlíčkobrodskou policii zastupoval se psem Dickem podpraporčík Jaroslav Mrtka, se kterým jsem pohovořil přímo na stanici kynologů v havlíčkobrodské Husově ulici, který navázal na dlouholeté úspěchy známého policejního kynologa Jaromíra Váchy.

Můžete přiblížit soutěž, ve které jste nedávno zvítězili?
Bylo to mistrovství Policie České republiky ve služební kynologii, soutěžilo se v kategoriích hlídkoví psi a pátrací psi. Já jsem soutěžil se psem Dickem v kategorii hlídkových psů, můj kolega z Jihlavy Martin Růžička se psem Chief soutěžil v kategorii pátracích psů. Po sečtení bodů jsme coby tým z Vysočiny skončili na prvním místě.

V jakých disciplínách jste vlastně soutěžili?
V kategorii hlídkových psů to byly disciplíny obrana, poslušnost a pachové práce. Největší důraz se u hlídkových psů dává právě na obranu, ve které jsem s Dickem získal první místo. Pátrací psi měli disciplíny pachové práce, obrana a poslušnost. V poslušnosti získal Martin Růžička z Jihlavy se psem Chiefem první místo.

Jaký je rozdíl mezi hlídkovým psem a pátracím psem?
Ten rozdíl je poměrně značný. Hlídkoví psi jsou zaměření na hlídkové služby, na vyhledání osoby v objektu a na obranu psovoda. Na hlídku je potřeba, abyste měl živého, temperamentního psa schopného zakročovat v hlučných místnostech, třeba při kontrolách barů. Pátrací psi naopak mají výhodu, když jsou klidnější. Klidný pátrač půjde po stopě jistěji a dokáže si stopu lépe „číst“.

A jak se tyto rozdílnosti projevily v soutěži? Oba druhy psů mají dvě disciplíny společné…
Ty disciplíny jsou společné jen názvem. Například v disciplíně pachové práce mají pátrací psi tři druhy stop: je tam praktická stopa o délce tři kilometry, pětihodinová stopa v terénu o délce asi jednoho kilometru a tříhodinová stopa s vyhledáním nášlapu, také o délce asi jednoho kilometru. Vyhledávali třeba také nábojnice. Naproti tomu hlídkoví psi měli jednu dvouhodinovou stopu o délce asi 600 metrů.

Jaké úkoly měli v soutěži hlídkoví psi?
Hlídkoví psi, jako je můj pes Dick, soutěžili v obraně psovoda, při zákrocích v místnostech, musí umět zakročit při napadení, i když má třeba nandaný košík.

Dick je německý ovčák?
Je to čtyřletý belgický ovčák. Mám štěstí, že je to výborně geneticky vybavené zvíře, má obrovský temperament, ale přitom to má v hlavě srovnané, jeho ovladatelnost je skvělá. A nenechte se mýlit, teď tady klidně leží na podlaze, ale kdybych mu dal sebemenší výzvu, tak se na vás vrhne.

Jak dlouho už ho máte?
Vychoval jsem si ho od štěněte. V chovné stanici jsem si vytipoval dva pejsky, dvakrát až třikrát týdně jsem za nimi jezdil a pozoroval je. Vybral jsem si nakonec právě Dicka, protože mě upoutala jeho práce nosem.

Předpokládám, že jste se svým psem v kontaktu každý den?
Přesně tak, služební kynologie je především o každodenním tréninku, o každodenní práci se psem. Ale není to o jednotlivci, je to o týmu. Potřebujeme mít kolem sebe skupinu lidí, kteří dělají figuranty a pomáhají mi se psem, s kterými konzultuji výcvik a radíme si navzájem. Jeden člověk tu nezmůže nic. V současné době máme na stanici sedm psů, z toho jedna fena je specialistka na vyhledávání akcelerentu na požářištích, to znamená ohnisek kontaminovaných například ropnou látkou.

K čemu se obvykle služební policejní pes využívá?
My jezdíme hlavně na pátrací akce po osobách. Když využiji taktiku, že mi pes bude navětřovat, tak s jedním psem prohledám tak velký prostor, který by jinak pročesávalo deset lidí. Často nás také volají k vloupání, kde pes zjistí stopu pachatele a určí, kterým směrem utekl. Pes je dále nepostradatelný při vyhledání napachovaných předmětů. Třeba, když zloděj vybere kabelku a zahodí ji, pes je schopen ji nalézt. Pro něj ta kabelka vyzařuje do prostoru pachově jinak než okolí. Nebo třeba, když jsem jednou ztratil klíče, tak jsem vzal psa a on mi je našel.

Předpokládám, že v případě hledání pachatele jde i o čas.
Samozřejmě, měli jsme případ, kdy někdo zavolal, že neznámý pachatel krade z auta v prostoru skládky naftu. Přijeli jsme tam, pachatel se ukryl ve velkém prostoru skládky. Já tam pustil psa a za půl minuty měl pachatele vyštěkaného, to znamená, že štěkáním určil jeho pozici.

Můžete uvést nějaký případ z poslední doby, na kterém jste se podíleli?
Přispěli jsme například k objasnění vraždy pobodaného seniora ve Smilově u Štoků, kterého zavraždil pachatel, který pak odcizil asi dvě padesátikoruny. Psi našli odchodovou stopu pachatele, vypracovávali jsme stopy, které nás dovedly až do vesnice Skřivánek, kde se pachatel trestného činu ukrýval. (Počátkem října byl jednadvacetiletý Jakub Heppner odsouzen k šestnáctiletému trestu odnětí svobody – pozn. red.)

V čem jsou tedy služební psi nepostradatelní?
Pes hlídce dodává důvěru a zajišťuje bezpečí pro policistu. Například, když je pachatel v nějaké budově, pes objekt propátrá a pachatele vyštěká. Když pes určí, kde je pachatel, tak je to o hodně lepší, než když tam musíte jít sám a se zbraní v ruce a s baterkou prohledat každý kousek. Když pachatel bude ozbrojený a já tam strčím hlavu, tak mě zastřelí. Mnoho mých kolegů včetně mě máme děti a chceme chodit z práce živí a zdraví. Když nebudeme mít služební psy, začnou pachatelé střílet po nás.

policejní kynolog Jaroslav Mrtka
Podpraporčík Policie České republiky v Havlíčkově Brodě, věk 36 let.
Čtrnáct let slouží u policie, z toho osm let se věnuje policejní kynologii.
Pět let se účastní mistrovství republiky a šest let jezdí po krajských soutěžích. V krajských soutěžích se havlíčkobrodští kynologové umisťují vždy do třetího místa v družstvech, Jaroslav Mrtka se umisťuje do třetího místa v jednotlivcích. Se psem Dickem vyhrál loni i letos první místo v kategorii hlídkových psů, první místo v disciplíně obrana a s Martinem Růžičkou z Jihlavy vybojovali letos také první místo v soutěži družstev.
Policejní kynologové se podílí na ukázkách pro veřejnost, školy i školky, kde dětem i dospělým prezentují náročnou činnost policejních kynologů.