Takový obrázek se naskytl návštěvníkům desátého ročníku tradiční Hubertské jízdy, která v sobotu úderem jedenácté hodiny dopolední odstartovala na Ranči 3x/D v sobíňovské místní části Markvartice.

„Hubertská jízda je tradičním zakončením sezony, kromě defilé jezdců a skoků přes překážky se pak všichni vydají na symbolický hon na lišku,“ přiblížila spolumajitelka ranče Marie Dvořáková.

„Chcete jet s námi?“ zeptá se nečekaně pán, který se chystá zapřáhnout kočár. Taková nabídka se neodmítá, a tak s povděkem přijímám.

Koně i kočáry se řadí na louce. Majitelka ranče představuje divákům koně a jezdce. Nejstarším čtyřnohým účastníkem jízdy je pětadvacetiletý kůň Bonus, kterého vede Miloš Pospíšil.

Využívám volné chvíle k rozhovoru s Jiřím Karlíkem z Nové Vsi u Chotěboře, který se na chvíli stal průvodcem. „Kolem koní se pohybuji celý život, jezdit s koňmi jsem začal hned po vyučení ve Světlé nad Sázavou, to bylo v roce 1975. Za zemědělské družstvo Maleč jsem se zúčastňoval kočárových soutěží, jezdil jsem několikrát i na humpolecké Zlaté podkově, umisťoval jsem se v první desítce,“ sdělil mi Jiří Karlík.

„V současné době soukromě hospodařím a pracuji s koňmi v lese,“ řekl Karlík. To už ale Hubertská jízda vyjíždí za ranč mezi louky a pole směrem k Sobíňovu a dále na Hlínu. Náš kočár táhnou třináctiletý kůň Matěj a sedmiletý Šohaj.

Jiří Karlík hovoří s kolegou koňařem po levici. Společnost nám dělá Jaroslav Doležán, předák rozhodčích Western riding clubu a prezident České reiningové asociace. Já si mezitím i přes studený vítr užívám jízdu a kochám se krásnou krajinou a koňmi. V Sobíňově vystupuji a nechávám pány v družném rozhovoru o westernovém ježdění a koních vůbec. Byl to krásný zážitek, ale z časových důvodů nemohu ke své škodě zůstat déle. Vracím se příjemnou procházkou na ranč ke svému oři, plechovému.

Ranč 3x/D
Vznikl „na zelené louce“ u Sobíňova v roce 1999. Na ranči se věnují chovu koní včetně výuky jízdy, agroturistice, chovu hovězího dobytka a chovu pštrosů.