Už pět minut po otevření přehlídky v osm hodin ráno se dovnitř valily davy žáků devátých tříd základních škol. Ale byli tu i rodiče vycházejících školáků, těm však více vyhovovala odpolední návštěvní doba.

„V letošním ročníku se prezentovalo šedesát osm středních škol a učilišť z celé České republiky,“ řekla na úvod pořadatelka Ludmila Honzová. „Z Havlíčkova Brodu se prezentovaly všechny střední školy, každoročně mají velké zastoupení školy z Jihlavy, z Chotěboře, z Humpolce, ale i ze Světlé a Ledče nad Sázavou,“ informovala Honzová.

Kromě stálých vystavovatelů se včera na přehlídce objevilo i několik nováčků. Poprvé se v Havlíčkově Brodě prezentovala například rybářská střední škola z Třeboně nebo jihlavská výrobní firma Bosch s nabídkou stipendijních oborů.

Mladí muži měli zájem tradičně o auta a počítače. „Já bych chtěl jít na učební obor autoelektrikář do Humpolce,“ sdělil David Valtoš z havlíčkobrodské základní školy Konečná. Jeho spolužák Zbyněk Wenzel si vyhlédl jihlavskou průmyslovou školu, obor informační technologie.
Trojice dívek ze základní školy Nuselská měla také o svém budoucím povolání jasnou představu. Lucie Nováková by se chtěla vyučit kadeřnicí, Lucka Kučerová by chtěla být cukrářkou a Veronika Bílá by chtěla studovat obchodní školu.