Vysoké náklady se proto snaží alespoň trochu snížit pořízením vlastní techniky. „Loni jsme do zimní údržby investovali zhruba dvacet tisíc korun, což s ohledem na náš roční rozpočet není zrovna málo. Na úklid komunikací máme podepsanou smlouvu s místním podnikatelem, s úklidem chodníků je to už slabší,“ řekl starosta obce Borek na Chotěbořsku Václav Hrubý. Letos počítají v Borku s částkou přibližně stejnou jako loni podle toho, jak bude tuhá zima.

Mít vlastní techniku považuje za nespornou výhodu starosta České Bělé Václav Jaroš. „Můžeme si sami určit, kdy je třeba sníh odklízet, i kdyby to mělo být kolem páté hodiny ráno. Můžeme kontrolovat třeba spotřebu pohonných hmot. S objednanou technikou je to horší. Musíte počkat, až na vás dojde řada, stejně tak je to s cenou za odvedenou práci. Zimní údržba prováděná vlastní technikou je rozhodně levnější možnou variantou,“ konstatoval Jaroš.

Když nejsou stroje ani lidi

Na pomoc místní zemědělské akciové společnosti se ale musejí spolehnout například v Kojetíně. „Nejsme schopni pravidelnou zimní údržbu zvládnout vlastními silami, nemáme na to vybavení s potřebnou technikou, ale ani lidi. Zimní údržba pro nás není zrovna levná záležitost, ceny, které na ni každoročně vynakládáme, se pohybují v desítkách tisíc korun,“ vysvětlil starosta obce Ladislav Venc.

„Zimní údržbu nám v obci provádí soukromník, máme pouze jeden vlastní traktor. Letos jsme si zatím ještě nikoho neobjednali. Ale snad nebude tento rok tak tuhá zima jako minulý rok, protože platby za zimní údržbu pod dvacet tisíc zpravidla nejdou,“ doufá v lepší zimní počasí, které by obci pomohlo ušetřit mnoho finančních prostředků, starosta Miroslav Štědrý z Modlíkova na Přibyslavsku.

Uklidí od sněhu i místní části

Zato v Libici nad Doubravou, která leží v těsné blízkosti Železných hor, počítají s tím, že do letošního boje se sněhem opět vytáhne jejich vlastní technika. „Máme dva traktory, s tím zvládneme i úklid místních částí. Na vyčištění chodníků používáme zase naši sněhovou frézu. Co se týče finančních výdajů, je rozhodně levnější mít potřebnou vlastní techniku, než si objednávat cizí a neustále platit dodavatelům služeb faktury,“ zdůrazňuje starosta Libice Václav Venhauer.

V malé obci Oudoleň na Chotěbořsku se ale bez cizí pomoci během tuhého boje se sněhovou nadílkou neobejdou. „Máme uzavřenou smlouvu o údržbě se zemědělci ze sousední Havlíčkovy Borové. K dispozici totiž máme pouze jeden vlastní traktor, který je schopen uklidit sněhovou pokrývku do maximální výšky deseti až patnácti centimetrů, což v našich podmínkách nestačí. Musíme si proto dopředu sjednat cizí techniku, což samozřejmě stojí obecní pokladnu dost peněz. V našem ročním rozpočtu máme asi pět set tisíc na pravidelnou údržbu cest. A z této sumy počítáme zhruba s částkou sto tisíc korun, která je vynaložena na zimní údržbu,“ informuje starosta Oudoleně Václav Augustin.