Tímto přístrojem – fakoemulzifikátorem – tak bylo doplněno již tak technicky bohaté a moderně vybavené oddělení. „Jde o přístroj špičkové kvality, který pacientovi přináší řadu výhod. Především zkrácení operačního výkonu, zvýšení bezpečnosti a rychlejší zrakovou rehabilitaci,“ prozradil primář očního oddělení Peter Mojžiš.

Šetrná oční chirurgie

Přístroj umožňuje na principu ultrazvuku rozmělnit zkalenou čočku, její zbytky z oka odsát a úbytek nahradit speciálním roztokem. „Jde o šetrnou chirurgii s rychlou obnovou zrakových funkcí. Díky tomu můžeme většině našich klientů nabídnout režim jednodenní chirurgie, který jim umožňuje ráno přijít na oddělení, po nezbytném předoperačním vyšetření podstoupit operaci a ještě tentýž den odpoledne po kontrole odejít s doprovodem domů,“ zdůraznil primář Mojžiš.

„Oční oddělení havlíčkobrodské nemocnice patří k dynamicky se rozvíjejícím oddělením. Jako první pracoviště v České republice provedlo v listopadu 2008 implantaci multifokální čočky, kterou lze korigovat vidění do dálky, do blízka, včetně astigmatismu, což je vada způsobená nesprávným zakřivením rohovky,“ doplnila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

„Jedním z hlavních problémů, se kterým se potýkáme, je otázka, jak vylepšit pacientům zrakovou ostrost do blízka. Nejrozšířenější, běžně používané a pojišťovnami hrazené jsou čočky monofokální, které umožňují ostré vidění, ale jen na dálku. Bohužel pacient se brýlí nezbaví a musí nosit dál brýle na čtení,“ vysvětlil primář Mojžiš.

Druhou možností, kterou lékaři pacientům nabízejí, jsou čočky multifokální. „Na rozdíl od monofokálních čoček vytvářejí dvě základní ohniska. Umožňují tedy ostré vidění jak do dálky, tak na čtení. Často se naši lékaři setkávají také s pacienty s nepravidelným zakřivením rohovky.

Bohužel tito pacienti nejsou vhodnými k plánované implantaci multifokálních čoček. Právě pro tyto pacienty je určeno použití takzvané torické čočky, která dokáže korigovat čtení, dálku a případný astigmatizmus. V těchto případech se však jedná o nadstandardní čočky, které se nehradí z veřejného pojištění,“ uzavřel primář Mojžiš.

Počet očních operací jde do tisíců
Ročně je na očním oddělení v havlíčkobrodské nemocnici provedeno přes 100 těchto operací. Oddělení provádí operaci předního i zadního očního segmentu, operace šedého zákalu (katarakty) – zhruba 1 500 operací ročně. Dále náročné operace sklivce a sítnice (vitrektomie), to znamená zhruba 200 operací ročně. Mimo jiné oční oddělení provádí i některé druhy kosmetických operací. Například úpravu převislých horních víček, odstranění bradaviček a pavoučkových névů nebo úprava jiných drobných kožních afekcí. Od roku 2009 je oční oddělení školicím centrem frimy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček, slouží lékařům z celé republiky i ze zahraničí, aby se naučili správně indikovat a implantovat tyto speciální čočky.
Zdroj: Nemocnice Havlíčkův Brod