Konal se tam již osmý ročník talentové soutěže žáků základních škol v psaní na počítačové klávesnici všemi deseti prsty.

Soutěže Talentovka 2010 se mohli zúčastnit i žáci, kteří na klávesnici psát neumí, program byl totiž připraven i pro úplné začátečníky. „Jde nám o to, aby si žáci desetiprstovou metodu vyzkoušeli a soutěž je motivovala ke zvládnutí této praktické dovednosti. Soutěže se zúčastnilo padesát čtyři žáků z dvanácti základních škol Havlíčkobrodska,“ řekla úvodem organizátorka soutěže Hana Kopicová.

Metodu psaní představil sám autor

Talentová soutěž žáků v psaní na počítačové klávesnici se uskutečnila v programu Zav. I letos se pořadatelům podařilo zajistit účast autora programu Jaroslava Zaviačiče, který je prezidentem mezinárodní organizace Intersteno, a po čtyřiačtyřiceti letech je teprve druhým Čechem v této funkci.

„Psaní všemi deseti je nejenom rychlejší, ale hlavní výhodou této metody je především fakt, že pisatel neztrácí tok svých myšlenek,“ sdělil Zaviačič.

Učitelé žáků mohli výkony svých svěřenců sledovat v jiné učebně na plátně, na kterém se v reálném čase zobrazovaly výsledky promítané projektorem.

Exhibice

Po soutěži žáků základních škol předvedla své exhibiční vystoupení devítinásobná mistryně světa v psaní na počítačové klávesnici Helena Matoušková. Za pomoci stenografických zkratek předvedla famózní výkon 1173 čistých úhozů za minutu.

Žáci základních škol nesoutěžili v úhozech za minutu, ale v počtu přepsaných cvičení za 30 minut. Nejlepšího výsledku dosáhla Dita Matoušková ze základní školy v Habrech.

Vítězové soutěže obdrželi od pořadatelů diplomy, věcné ceny a sladké odměny. Účastnický diplom pak obdržel každý soutěžící.

Po slavnostním vyhlášení vítězů se konala revize výsledků. Do tištěné verze pátečního vydání Havlíčkobrodského deníku se bohužel tato změna nestihla projevit, proto uvádíme aktuální pořadí vítězů zde na webu.

Pořadí vítězů:
1. místo: Dita Matoušková, ZŠ Habry (105 cvičení).
2. - 4. místo: Jana Kučerová, ZŠ Smetanova Chotěboř, Jan Bolech, ZŠ Lipnice nad Sázavou a Zita Kovandová, ZŠ Wolkerova Havl. Brod (100 cvičení).
5. místo: Ondřej Papst, ZŠ Nuselská (93 cvičení).