Zvýšit pozornost proto musejí nejen řidiči a silničáři, ale také samosprávy měst. Úklid sněhu z chodníků a komunikací nebyl v průběhu loňska levnou záležitostí. A jak to tak vypadá, letošek nebude zřejmě jiný.
Více než půl milionu korun investovalo naposled do zimní údržby město Ždírec nad Doubravou. „Uvidíme, jak bude situace vypadat koncem roku,“ uvedl vedoucí Služeb města Ždírec Bohumír Nikl. Podle jeho názoru město loňskou zimní údržbu komunikací a chodníků zvládlo dobře. O to svědomitěji se připravují na tu, která už přešlapuje za dveřmi. „Především jsme rozšířili vozový park a zakoupili speciální traktor určený na úklid sněhu. Zvýšil se nám počet chodníků, které nelze udržovat velkým traktorem, přibyly plochy kolem supermarketu,“ řekl Nikl. Údržbu městských komunikací a chodníků budou provádět Služby města Ždírec. Na údržbu komunikací v městských částech uzavřel Ždírec smlouvy s místními podnikateli a firmami. Jak Bohumír Nikl dodal, město využívá nejen strojový park, ale i lidskou sílu, a to v rámci veřejně prospěšných prací.
„Za poslední zimu jsme v rámci zimní údržby utratili 360 tisíc korun a doufáme, že letos to nebude víc,“ sdělil pro změnu Miroslav Ondráček z odboru hospodářsko-správního Městského úřadu v Přibyslavi.
Přibyly další kilometry chodníků
Podle tamního starosty Jana Štefáčka lze ale určité zvýšení očekávat, zvlášť pokud bude letošní zima stejně tuhá jako ta poslední.
„Máme zhruba dva kilometry nových chodníků, přibyly také nové komunikace,“ konstatoval Štefáček. Proto se Přibyslavští rozhodli nakoupit další úklidovou techniku v celkové ceně asi 1,5 milionu korun.
Také přibyslavská radnice uzavřela příslušné smlouvy s některými firmami a soukromníky, kteří s úklidem sněhu městu pomohou, neboť Přibyslav nemá tak velké technické služby jako například Havlíčkův Brod nebo Chotěboř. Navíc některé problematické chodníky město uklízet nebude, což podle Štefáčka činí v souladu se zákonem. Stejnou taktiku zvolilo i město Chotěboř.
To již zveřejnilo mapu ulic, které budou v zimě udržovány nejdříve, což je střed města a okolí a které naopak nebude uklízet vůbec.
Na souboj se sněhovou nadílkou se připravují také pracovníci havlíčkobrodských technických služeb. Protože se ke konci minulé zimy, stejně jako jejich kolegové v celém tuzemsku, potýkali s nedostatkem posypové soli, rozhodli se letos zvýšit kapacitu svého skladu.
„Rozšířili jsme sklad soli. Upravili jsme stávající ocelový přístřešek, nyní můžeme uskladnit asi o sto tun posypové soli více,“ informoval ředitel brodských technických služeb Zdeněk Endrle.
Kromě toho tato organizace zajišťuje smlouvy s externími dodavateli, kteří budou odklízet sníh v okrajových částech Havlíčkova Brodu. Sněžení uvede do pohotovosti také skupinu místních občanů, kteří se minulý rok přihlásili na odklízení sněhu.
„S těmi, kteří se osvědčili, uzavřeme smlouvu na provedení práce. Dostanou svůj úsek, jakmile jim zimní dispečer zavolá, dají se do práce. Nyní se seznamují s úseky, které budou mít na starost,“ přiblížil organizaci brodského sněhového komanda Endrle. Náklady na odklízení sněhu se minulou zimu v Havlíčkově Brodě vyšplhaly na osm a půl milionu korun. Stejnou částku město vyčlenilo ve svém rozpočtu i na nastávající zimní období.
Jsou na telefonu
Zimní údržbu komunikací řeší s předstihem také v Golčově Jeníkově. „Už máme nakoupenou sůl a drť. Jen drtě se za jednu zimu na posyp spotřebuje zhruba dvacet tun. Komunikace nám prohrnují trakoty ze zemědělských družstev, sníh z chodníků odklízíme pomocí multikáry a ruční frézy,“ uvedl za technické služby v Golčově Jeníkově Jindřich Jirák. Minulou zimu tam poprvé pomáhalo odklízet sníh několik pracovníků, které doporučil sociální odbor místního městského úřadu. Podobně jako v Havlíčkově Brodě čekali na telefonickou výzvu operátora.
Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová