„Na zasněžování to asi nebude, nejspíš se ochladí jen na pár dní. Na sezonu jsme už ale připraveni. Letos se nám podařilo našetřit peníze na čtyřicet metrů dlouhý vlek pro děti, který stál sto dvacet tisíc korun. Je přenosný, aby nám ho neukradli jako jeho předchůdce. Až napadne sníh, sestavíme ho vedle chaty,“ komentoval dění v lyžařském areálu Vysoká u Havlíčkova Brodu Zdeněk Novotný.

Na sjezdovce oslavili i svatbu

Živo tam bylo i přes léto. V areálu se konalo několik soukromých akcí včetně oslavy diamantové svatby a tamější chata dostala nový nátěr.
„Určitě bychom rádi připravili nějakou akci na závěr sezony. Minulý rok jsme chtěli uspořádat karneval na lyžích, ale sníh zmizel tak rychle, že už jsme to nestihli,“ uvedl Novotný.

Provozovatelé sjezdovky Svatá Anna u Chotěboře zvažují, zda využít předpovídané ochlazení a začít se zasněžováním, nebo raději ještě počkat.

Aby mohli začít vyrábět umělý sníh, potřebují, aby celodenní teploty klesly alespoň na pět stupňů pod nulou a nejlépe několik dní po sobě.

Čipový systém a webkamery

Návštěvníci tohoto areálu se mohou těšit na nový bezkontaktní čipový odbavovací systém. Čipovou kartu nebude nutné vyndávat z kapsy nebo nosit na klipsu, stačí ji pouze dostatečně přiblížit ke čtečce, která má dosah dvacet až pětadvacet centimetrů.

Provozovatelé vleku u Svaté Anny také pořídili dvě nové webové kamery. Jedna z nich snímá nástupiště vleku, druhá místo, kde vlek končí. Lyžaři se tak budou moci už doma podívat, kolik je na kopci zrovna lidí.

Pokud to počasí dovolí, provozovatelé areálu by rádi návštěvníky vleku Svatá Anna potěšili dvěma tradičními akcemi. Na konci jarních prázdnin tam bývá karneval na lyžích, kolem pololetních prázdnin zase dětské lyžařské závody.

Vlek na kopci Kadlečák u Světlé nad Sázavou prošel přes léto rekonstrukcí za pět set tisíc korun. „Vlek by teď měl být mnohem spolehlivější. Letos poprvé nabízíme připojení k internetu, které bude zdarma. Chtěli bychom pro návštěvníky sjezdového areálu připravit karneval na lyžích, závody a předváděcí akci na lyže. Jejich termíny stanovíme podle počasí. Když bude dost sněhu už na Vánoce, budeme spokojení. Potřebujeme, aby napadlo alespoň dvacet centimetrů, aby se dal upravovat,“ informoval provozovatel vleku v lyžařském středisku Kadlečák u Světlé nad Sázavou Jaroslav Kaiser. Pro lyžaře je určitě příznivou zprávou, že ceny jízdného na Kadlečáku zůstanou ve stejné výši jako vloni.

Na zimu se připravují i na nejvyšším vrcholu Ledečska, na Melechově. „Sjezdovka už je připravená, bude se jezdit jako obvykle. Máme v plánu uspořádat dětské náborové závody. Konat by se mohly na konci ledna. Pokud by nebylo dost sněhu, posunuli bychom je na pozdější období,“ prohlásil za vlek na Melechově u Ledče nad Sázavou Vincenc Šrůtka. V okolí také budou upravované běžecké stopy.

Zuzana Klementová