Seminář na téma hospicová a paliativní péče o umírající pacienty pro zdravotní sestry a další nelékařský personál, včetně zaměstnanců charitních zařízení, pořádala včera havlíčkobrodská nemocnice.
Jen za loňský rok zemřelo v kraji Vysočina více než sedm tisíc osob. Důvodem úmrtí byla na prvním místě oběhová selhání, na druhém pak různé zhoubné novotvary.
Zdravotní sestra Dagmar a Dana pracují na chirurgickém oddělení havlíčkobrodské nemocnice. „Když pacient před vašima očima umírá poprvé, je to náročné na psychiku a je to velmi zvláštní pocit, na který dlouho nezapomenete,“ popisuje zdravotní sestra Dagmar svoje první profesní setkání se smrtí. „Musíte ale takovou situaci brát s nadhledem. Představit si, že v tomto okamžiku jste to vy, kdo pacienta na jeho poslední cestě doprovodí. Tudíž jste vlastně na místě jeho blízkých, kteří by s nemocným mohli být a z různých důvodů nejsou,“ říká Dana, která sice patří už ke zkušeným zdravotníkům, ale ani pro ni nejsou takové situace jednoduché.
Dana ani Dagmar nepatří k těm zdravotnicím, které by setkání se smrtí a umíráním pacientů zasáhlo tak, že by se rozhodly změnit profesi i když i takové případy se někdy stávají.
Uvítali by ale daleko víc informací o oblasti poskytování paliativní péče, více seminářů na toto téma, konzultace s odborníky, kteří by jim například doporučili nějakou vhodnou literaturu. „Nám zdravotníkům poradí v některých krizových situacích nemocniční psycholog, naučí nás jak se s nemocí a smrtí v rámci naší profese vyrovnat. Ale pro nás je také důležité vědět, jak s umírajícím člověkem komunikovat a jaký k němu zaujmout přístup, abychom neuráželi jeho lidskou důstojnost,“ shodují se obě zdravotní sestry.
Jednou z možností, jak se zdravotníci mohou v oblasti paliativní péče vzdělat byl právě odborný seminář. Jeho hlavním garantem se stala dětská lékařka Magdalena Weberová-Chvílová.
Ani dětem se smrt nevyhýbá
Jak upozornila, paliativní péči a starost o umírající je automaticky spojována hlavně se seniory, ale to vůbec není pravda.
„Paliativní péče se vztahuje na všechny věkové kategorie pacientů, pracuji na oddělení, kde pečujeme o nedonošená miminka a ani tam se nám smrt nevyhýbá,“ zdůrazňuje lékařka. Podle jejího názoru je každý člověk jedinečná bytost se vším všudy a není dobré aby zůstal na konci života sám. Problematika umírání a smrti by neměla být podle doktorky Weberové žádným tabu o kterém není dobré mluvit nahlas, naopak cílem medicíny by nemělo být nemocné jen léčit, ale umožnit jim i odchod ze života maximálně důstojný bez zbytečné bolesti.
Proto Česká lékařská komora vydala celý etický kodex, který podmínky paliativní péče definuje a upravuje v souladu se zákonem.
Lékařka Weberová–Chvílová připomněla i projekt vybudování pěti hospicových lůžek v havlíčkobrodské nemocnici. „V současné době tady hospicovou péči zajišťuje pouze Charita, a to formou domácí hospicové péče. Kamenný hospic na Vysočině není a dlouho zřejmě ještě nebude,“ konstatovala lékařka Weberová–Chvílová.