VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci hovořili o citlivém tématu umírání a smrti

Havlíčkův Brod – Ani v okamžiku umírání a smrti by člověk neměl být sám a neměl by ztratit důstojnost.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Garantem semináře o paliativní péči se stala dětská lékařka Magdalena Weberová-Chvílová. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Seminář na téma hospicová a paliativní péče o umírající pacienty pro zdravotní sestry a další nelékařský personál, včetně zaměstnanců charitních zařízení, pořádala včera havlíčkobrodská nemocnice.

Jen za loňský rok zemřelo v kraji Vysočina více než sedm tisíc osob. Důvodem úmrtí byla na prvním místě oběhová selhání, na druhém pak různé zhoubné novotvary.

Zdravotní sestra Dagmar a Dana pracují na chirurgickém oddělení havlíčkobrodské nemocnice. „Když pacient před vašima očima umírá poprvé, je to náročné na psychiku a je to velmi zvláštní pocit, na který dlouho nezapomenete,“ popisuje zdravotní sestra Dagmar svoje první profesní setkání se smrtí. „Musíte ale takovou situaci brát s nadhledem. Představit si, že v tomto okamžiku jste to vy, kdo pacienta na jeho poslední cestě doprovodí. Tudíž jste vlastně na místě jeho blízkých, kteří by s nemocným mohli být a z různých důvodů nejsou,“ říká Dana, která sice patří už ke zkušeným zdravotníkům, ale ani pro ni nejsou takové situace jednoduché.

Dana ani Dagmar nepatří k těm zdravotnicím, které by setkání se smrtí a umíráním pacientů zasáhlo tak, že by se rozhodly změnit profesi i když i takové případy se někdy stávají.

Uvítali by ale daleko víc informací o oblasti poskytování paliativní péče, více seminářů na toto téma, konzultace s odborníky, kteří by jim například doporučili nějakou vhodnou literaturu. „Nám zdravotníkům poradí v některých krizových situacích nemocniční psycholog, naučí nás jak se s nemocí a smrtí v rámci naší profese vyrovnat. Ale pro nás je také důležité vědět, jak s umírajícím člověkem komunikovat a jaký k němu zaujmout přístup, abychom neuráželi jeho lidskou důstojnost,“ shodují se obě zdravotní sestry.

Jednou z možností, jak se zdravotníci mohou v oblasti paliativní péče vzdělat byl právě odborný seminář. Jeho hlavním garantem se stala dětská lékařka Magdalena Weberová-Chvílová.

Ani dětem se smrt nevyhýbá

Jak upozornila, paliativní péči a starost o umírající je automaticky spojována hlavně se seniory, ale to vůbec není pravda.

„Paliativní péče se vztahuje na všechny věkové kategorie pacientů, pracuji na oddělení, kde pečujeme o nedonošená miminka a ani tam se nám smrt nevyhýbá,“ zdůrazňuje lékařka. Podle jejího názoru je každý člověk jedinečná bytost se vším všudy a není dobré aby zůstal na konci života sám. Problematika umírání a smrti by neměla být podle doktorky Weberové žádným tabu o kterém není dobré mluvit nahlas, naopak cílem medicíny by nemělo být nemocné jen léčit, ale umožnit jim i odchod ze života maximálně důstojný bez zbytečné bolesti.

Proto Česká lékařská komora vydala celý etický kodex, který podmínky paliativní péče definuje a upravuje v souladu se zákonem.

Lékařka Weberová–Chvílová připomněla i projekt vybudování pěti hospicových lůžek v havlíčkobrodské nemocnici. „V současné době tady hospicovou péči zajišťuje pouze Charita, a to formou domácí hospicové péče. Kamenný hospic na Vysočině není a dlouho zřejmě ještě nebude,“ konstatovala lékařka Weberová–Chvílová.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení