VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středopravá koalice obsadila většinu výborů

Havlíčkův Brod – Zastupitelstvo v Havlíčkově Brodě zřídilo pro nové volební období celkem devět devítičlenných výborů.

24.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Šimr

Středopravá radniční koalice získala předsednická křesla v šesti z nich.

Opoziční sociální demokracie má dva předsedy, sdružení Ženy za Brod jednoho. Komunisté vyšli naprázdno, přestože v průběhu minulého volebního období měli ve svém držení „silový“ kontrolní výbor.

Původní varianta, se kterou podle zjištění Deníku seznámil zástupce všech stran starosta města Jan Tecl, počítala s tím, že každá ze stran zastoupených v zastupitelstvu bude mít jeden výbor a svého předsedu. Tento scénář ovšem vyžadoval snížení počtu výborů z devíti na osm. To se ale nakonec koalici, která navrhovala sloučení výboru mediálního s výborem pro kulturu a cestovní ruch, nepodařilo prosadit.

„Podle zvyklostí získala sociální demokracie, jakožto nejsilnější opoziční strana, kontrolní výbor,“ uvedl Jan Tecl. Dodal, že sociální demokraté ještě povedou výbor mediální. „Komunisté, coby další významná opoziční síla v zastupitelstvu, mají dva členy v kontrolním výboru,“ poznamenal Tecl.

Zklamání pro ČSSD i KSČM

Ivana Mojžyšková z ČSSD považuje za přirozené, že sociální demokracie získala v osobě lídra strany Jana Míky post předsedy kontrolního výboru.

„Je pro nás ale jistým rozčarováním, že jsme, jakožto vítězná strana komunálních voleb v Havlíčkově Brodě, nedostali možnost obsadit našimi členy po dvou místech ve všech výborech zastupitelstva. A přitom ODS, coby vítězná strana voleb z roku 2006, tuto možnost měla,“ reagovala Mojžyšková. Ta se současně stala předsedkyní výše zmíněného mediálního výboru. „Jsme rádi, že se tento výbor podařilo zachovat. Styk s veřejnosti v Havlíčkově Brodě považujeme za velmi důležitý. A kromě toho se i tento výbor vyjadřuje k využívání nemalých finančních prostředků města,“ dodala Mojžyšková.

Také pro havlíčkobrodskou KSČM a jejího lídra Milana Plodíka znamená nová podoba personálního obsazení výborů zastupitelstva značné zklamání. „Při dalším jednání zástupců všech stran jsme se dozvěděli, a to z úst starosty města, že nezískáme předsednictví ani jednoho výboru,“ řekl Plodík.

„Bylo nám sděleno, že změna původního stanoviska koalice o obsazování výborů je odvetou za vystoupení našeho zastupitele Zdeňka Dobrého, který v závěru ustavujícího zasedání zastupitelstva ostře kritizoval výsledky a zejména pak způsob volby starosty města, místostarostů, členů rady a uvolněných členů rady. Zejména pak poukázáním na nerespektování výsledků voleb a vůli voličů, kteří dali hlas změně v Havlíčkově Brodě. Průběh povolebních vyjednávání o koalici i klíč k obsazování předsedů jednotlivých výborů nahrává bohužel ke spekulacím, že radnici ve stávajícím složení úkoluje někdo vlivný v pozadí. Jméno toho člověka znám, ale v tuto chvíli ho ještě zveřejňovat nebudu. Říkejme mu, v tuto chvíli třeba havlíčkobrodský Šlouf,“ poznamenal Plodík. Ten současně kritizoval i personální obsazení postů předsedů některých výborů. „Myslím si, že například důležitý finanční výbor povede osoba naprosto nekompetentní,“ prohlásil doslova Plodík.

Výbory brodského zastupitelstva
Finanční výbor: Jiří Kopic (ODS)
Kontrolní výbor: Jan Míka (ČSSD)
Hospodářský výbor: Čeněk Jůzl (KDU-ČSL)
Výbor pro územní plán a rozvoj města: Libor Honzárek (TOP 09)
Výbor pro sociální a zdravotní tematiku: Ivana Štrosová (Ženy za Brod)
Výbor pro výchovu, vzdělávání a sport: Martina Matějková (ODS)
Výbor pro cestovní ruch a kulturu: Jan Schwarz (Broďáci)
Výbor mediální a vztahy s veřejností: Ivana Mojžyšková (ČSSD)
Výbor pro životní prostředí: Tomáš Hermann (SZ)
Předsedům a členům výborů náleží finanční odměna: předseda 2 350 Kč (hrubého měsíčně), člen výboru a současně člen zastupitelstva 2 100 Kč (hrubého měsíčně) a člen výboru 500 Kč (za jedno zasedání)

Autor: Jaromír Kulhánek

24.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení