Poté, co například havlíčkobrodské nádraží kontroluje pravidelně ochranka, začali si bezdomovci hledat jiná, vlídnější místa. Cílem některých z nich se stala zdravotnická zařízení. Bezdomovce ze svých prostor musela vykazovat nemocnice ale i havlíčkobrodská záchranka.
Vykázali ho desetkrát za sebou
„Jednoho bezdomovce jsme museli z prostor budovy záchranné služby vypovědět desetkrát po sobě. Opakovaně se vracel. Dalšího jsem přistihl osobně poblíž únikového východu do sousedního zdravotnického internátu, byl navíc v podnapilém stavu. Městskou policii nevoláme, to je zbytečné.Většinou si ti lidé dají říci a odejdou sami ,“ říká primář havlíčkobrodské zdravotnické záchranné služby Aleš Ošťádal.
Jak vysvětluje, využívali bezdomovci skutečnost, že velká a prostorná budova brodské záchranky je večer téměř prázdná, protože posádky jsou na výjezdu, přitom v přízemí je otevřena ordinace lékařské služby první pomoci.
Tudy se mohli bezdomovci bez potíží dostat dovnitř objektu, pohybovat se po něm téměř neomezeně a chovat se tam jako doma. Proto nechali zdravotničtí záchranáři na vstupní schodiště instalovat mříže.
Alkohol a obtížný hmyz
Primář Ošťádal, situaci osob bez domova lidským způsobem sice chápe, ale jejich nevítané návštěvy nebylo možné už dál tolerovat.
„Používali naše sociální zařízení. Nechávali nám na toaletách zablešené a špinavé oblečení, někteří se sem dokonce chodili oopíjet. Od té doby co jsou uvnitř objektu mříže, je klid,“ vysvětluje primář. Podobné zkušenosti má i sousední nemocnice.
Podle mluvčí Petry Černo se v prostorách nemocnice občas objevují jeden či dva bezdomovci, kteří využívají volně otevřené toalety pro pacienty k osobní hygieně.
„Nemocniční toalety mají vysoký standard. Není divu, že je to pro některé osoby bez domova vítaná možnost jak se na chvíli ohřát a umýt. Pokud tyto osoby neokupují sociální zařízení na delší dobu nebo se nechovají nějak nepřístojně, nemá nemocnice možnost je vykázat a zablokovat jim přístup,“ konstatuje mluvčí„V nemocnice jsme byli kvůli nevítaným návštěvám bezdomovců několikrát. Začíná zima a lidé bez přístřeší hledají možnost, kde se umýt, ohřát a přespat. Ale pořád ještě nemá Havlíčkův Brod s lidmi bez domova takové problémy, jako třeba Praha nebo Jihlava,“ konstatuje ředitel městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík. Podle jeho zkušeností bezdomovci vyhledávají v zimě nejen nádraží a volně přístupné toalety zdravotnických zařízení, ale i sklepy nezamčených domů nebo půdní prostory.
Strážníci radí zamykat
Proto městská policie nabádá například obyvatele činžovních domů aby vstupní dveře zvlášť pečlivě zamykali. V Havlíčkově Brodě neexistuje v současné době žádné azylové zařízení, které by se staralo o lidi bez domova a především v zimě jim nabídlo střechu nad hlavou. Nejbližší azylový dům pro bezdomovce až je ve Žďáru nad Sázavou. Ale podle názoru ředitele městské policie Jana Pavlíka myšlenka, že by situaci bezdomovců i na Havlíčkobrodsku vyřešil větší počet azylových zařízení, není samospasitelná.
„Někteří bezdomovci do žádných azylových domů jít nechtějí. Život na ulici jim vyhovuje. V ubytovnách musí dodržovat řád, platí zákaz alkoholu, což někteří bezdomovci chápou jako omezování,“ vysvětluje Pavlík.
Skupinky bezdomovců obléhají ale i například havlíčkobrodský Kaufland. „Tento problém opravdu v ojedinělých případech existuje. Naše společnost se vždy snaží o to, aby svým zákazníkům nabídla bezproblémový, pohodlný a ničím nerušený nákup. Zásadně lze konstatovat, že naši zaměstnanci stejně jako zaměstnanci bezpečnostní služby mají povinnost zákazníkům pomoci a chránit ho a to v rámci platných zákonných norem,“ říká mluvčí Kauflandu Michael Šperl.